Nadchodzi weekend z 10. PKO Białystok Półmaratonem!

Już w najbliższy weekend w stolicy Podlasia odbędzie się jedna z większych, a na pewno najgorętszych biegowych imprez sezonu wiosennego. W 10. PKO Białystok Półmaratonie, PKO Nocnym Biegu na 5 oraz biegach towarzyszących wystartuje ponad 5 tysięcy zawodników. To powrót do frekwencji z 2019 roku, a więc ery przed pandemią. Pierwsze atrakcje czekają na uczestników i kibiców już w piątek.

Weekend z 10. PKO Białystok Półmaratonem zapowiada się bardzo atrakcyjnie i niezwykle intensywnie. Już w piątek, 12 maja rusza SPORT EXPO, które zostanie zorganizowane w nowoczesnym gmachu Biblioteki Politechniki Białostockiej. W jego ramach uczestnicy będą mogli m.in. odebrać pakiety startowe. Jednak na EXPO warto wybrać się nie tylko w celu odebrania swojego numeru, ale także po to, by zapoznać się ze stoiskami partnerów biegu i atrakcjami przygotowanymi przez organizatorów. Targi, otwarte nie tylko dla biegaczy, ale też kibiców, potrwają w piątek w godzinach 17:00-20:00 oraz w sobotę od 10:00 do 20:00.

Odbiór pakietów startowych podczas targów będzie możliwy w Biurze Zawodów w godzinach otwarcia SPORT EXPO. Jak co roku przy okazji białostockiego półmaratonu, wiele osób przybywa do stolicy Podlasia na cały weekend. Jednak, jeżeli ktoś dojeżdża na główny bieg na ostatnią chwilę, również w niedzielę, 14 maja będzie mógł odebrać pakiet startowy. Biuro Zawodów będzie czynne w godzinach 7:00-9:00. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest ono zlokalizowane około 2 km od linii startu, nie warto więc zwlekać z odbiorem pakietu, gdyż bieg rozpocznie się planowano o godzinie 10:00.

Impreza dla każdego biegacza

Jednym z wyróżników wydarzenia organizowanego przez Fundację Białystok Biega są atrakcje przewidziane nie tylko dla uczestników głównych biegów, ale w zasadzie każdego biegacza. W sobotę rano odbywa się tradycyjny Bieg Śniadaniowy, który nie wymaga zapisów i na który może przyjść każdy. Do pokonania jest dystans około 4 kilometrów, w spokojnym tempie, bez presji, rywalizacji, w pięknym otoczeniu przyrody i w radosnej atmosferze.

Endorfin i emocji nie zabraknie też na pewno w ramach PKO Biegu Juniora. Dzieci w wieku od 2 do 14 lat będą biegać na dystansach od 100 m do 1 kilometra na Rynku Kościuszki. Promocja ducha sportu wśród dzieci jest jednym z celów organizatorów, który od lat konsekwentnie realizują. W tym roku w ramach PKO Biegu Juniora udział weźmie aż 1,5 tysiąca osób – czyli komplet przewidzianych przez organizatorów uczestników.

Wieczorem w sobotę wystartują uczestnicy PKO Nocnego Biegu na 5. Start z Placu Marszałka Piłsudskiego nastąpi o godzinie 21:00. Dla ponad 1,3 tysiąca zapisanych osób będzie to okazja do pościgania się, wzięcia udziału w pierwszej w życiu imprezie biegowej lub rozruchu przed niedzielnym półmaratonem.

Główny bieg, czyli jubileuszowy 10. PKO Białystok Półmaraton wystartuje w niedzielę o godzinie 10:00, a na trasę wyruszy około 2,5 tysiąca osób. Oznacza to, że w trakcie całego weekendu możemy spodziewać się w Białymstoku nawet ponad 5000 biegaczek i biegaczy. Zapisy online są już zamknięte, ostatnią szansą na udział w biegu mogą być zapisy w Biurze Zawodów, jednak organizatorzy zaznaczają, że miejsc zostało bardzo mało, więc warto udać się biura w piątek, jeśli zamierzamy się zarejestrować jeszcze do biegu.

W przypadku 10. PKO Białystok Półmaratonu nowością jest specjalna klasyfikacja przygotowana przez partnera biegu Auto-Idea Mercedes – Benz. Będzie ona polegać na rywalizacji na ostatnim kilometrze.

– Spośród biegaczy, którzy pokonają półmaraton w czasie wolniejszym niż 1:15 i biegaczek z wynikiem wolniejszym niż 1:25, utworzona zostanie specjalna klasyfikacja z najszybciej pokonanym ostatnim kilometrem. Warto zatem walczyć do samej mety o najlepszy wynik – zachęcają organizatorzy.

Strefy kibicowania

Przy tak licznej rzeszy uczestników, nie może zabraknąć gorącego dopingu, zagrzewającego do biegu. Biorąc pod uwagę lokalizację biegów, zarówno w PKO Biegu Juniora jak i PKO Nocnym Biegu na 5, oprócz kibiców, którzy przybędą wraz ze swoimi zawodnikami, okazję do wspierania biegaczy będą mieli również mieszkańcy, ale też turyści przebywający w Białymstoku. To zaleta organizacji tego typu imprez w pobliżu charakterystycznych punktów miasta. Co więcej, organizatorzy przewidzieli kilkanaście punktów kibicowania podczas 10. PKO Białystok Półmaratonu.

– Będzie aż 14 różnych miejsc, w których kibice mogą spontanicznie dołączyć do innych osób, by wspólnie zagrzewać biegaczki i biegaczy do walki. Na punktach prezentować się będą zespoły rockowe, składy hip-hopowe, bębniarze, DJ’e, a nawet kapela ludowa. Przy takim przekroju repertuaru, każdy, bez względu na swój gust muzyczny, znajdzie coś dla siebie – zapewniają organizatorzy.

Gratką dla kibiców na pewno będzie strefa przygotowana przez Urząd Marszałkowski. W niej znajdzie się telebim, na którym w trakcie biegu wyświetlane będą zdjęcia, które będą mogli zobaczyć również biegnący. Już teraz korzystając z tej strony kibice mogą przesłać zdjęcie dopingujące wybranego biegacza, które w czasie biegu zdjęcie pojawi się na dużym telebimie.

Lekkoatletyczne miasteczko i… Medal Party!

Weekend z 10. PKO Białystok Półmaratonem to również wiele innych „okołobiegowych” atrakcji. Przy okazji biegów dziecięcych, na Rynku Kościuszki zostanie utworzone miasteczko lekkoatletyczne. To inicjatywa sponsora tytularnego imprezy – PKO Banku Polskiego. W miasteczku wiele miejsc do szaleństw i zabawy znajdą także ci młodzi adepci sportu, którzy nie będą brali udziału w PKO Biegu Juniora.

Ci, którzy ukończą rywalizację w ramach 10. PKO Białystok Półmaratonu, bezpośrednio po biegu będą mogli odpocząć w pięknym otoczeniu Ogrodów Pałacu Branickich. Tam znajdzie się strefa finiszera, w której będzie można spędzić czas z innymi biegaczami, rodzinami czy kibicami.

Jeżeli komuś z uczestników szybko wrócą siły i będzie żądny dodatkowych atrakcji, w tym roku po raz pierwszy organizatorzy przygotowali Medal Party. Będzie to oficjalne zamknięcie całego weekendu z jubileuszowym 10. PKO Białystok Półmaratonem. Odbędzie się na popularnym terenie piknikowym „Młynowa”. Podstawą wstępu będzie medal (z półmaratonu lub biegu na 5 km), a wejść na imprezę będzie można z osobą towarzyszącą. Start w niedzielę o 19:00.

Uwaga na utrudnienia

Jak w przypadku każdej imprezy biegowej organizowanej w centrum dużego miasta, tak i przy okazji weekendu w Białymstoku, należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu drogowym. Poszczególne ulice będą wyłączane już w sobotę przy okazji PKO Biegu Juniora, a później PKO Nocnego Biegu na 5. W niedzielę z ruchu będą wyłączane ulice, którymi prowadzi trasa 10. PKO Białystok Półmaratonu. Wszelkie informacje o zmianach w organizacji ruchu dostępne będą na www.bialystokpolmaraton.pl.

red