Sztafetowy “Nocny Kusy” po raz ósmy. Właśnie wystartowały zapisy

21 czerwca (środa), symbolicznie o godzinie 21:06 wystartuje 8. Nocny Bieg Sztafetowy Janusza Kusocińskiego. Wydarzenie upamiętnia sportowca, który był bohaterem na bieżni i poza nią. W tym roku biegacze będą mogli też wesprzeć Fundację Pomocy Psychologicznej i Edukacji Razem.

4 razy po 2,5 km

Bieg odbywa się na terenie kampusu Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Miejsce to nie jest przypadkowe, bo właśnie absolwentem tej uczelni był Janusz Kusociński. Start i meta znajdować będą się na bieżni lekkoatletycznej. Sztafety rozgrywane są w formule 4 x 2,5 km, co daje dystans 10 km.

To kolejne nawiązanie do złotego medalu Janusza Kusocińskiego. Pokonać jego czas z Los Angeles może być jednak trudno o czym przekonali się ubiegłoroczni zwycięzcy.

– Oczywiście cieszą nas kolejne wygrane, ale nie nakładamy na siebie jakiegoś planu minimum, że koniecznie musimy złamać 30 minut. Raz już nam to się udało w 2021 roku, ale na tej trasie powtórzyć to może być trudno. Ważny jest sam udział i dobra zabawa. Na pewno każdy kto trenował kiedyś biegi długi musiał zmierzyć się z legendą “Kusego”, bo jego wynik z Los Angeles w tym roku dałby piąte miejsce podczas mistrzostw Polski na 10 000 m –   powiedział Daniel Żochowski, ze sztafety Żórawski Team, która wygrała trzy razy z rzędu ten bieg.

Obowiązuje limit 125 sztafet czteroosobowych, a zgłoszenia internetowe trwają do 19 czerwca. Rejestracja prowadzone będzie w trzech etapach. Do 31 maja obowiązuje najniższa opłata startowa wynosząca 180 zł od sztafety. Następnie od 1 czerwca do 19 czerwca będzie to 200 zł. W biurze zawodów opłata wynosić będzie 240 zł. W biegu mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 16 rok życia. Zapisy prowadzone są na stronie https://www.awf.edu.pl/uczelnia/o-nas/nocny-kusy 

Pobiegniemy dla zdrowia psychicznego

– Jest to fantastyczny bieg pełen wielu emocji i nawiązań. Pewnie większości z uczestników nie musimy mówić kim był Janusz Kusociński, ale takimi wydarzeniami podtrzymujemy pamięć o naszym mistrzu, a przy okazji dobrze się bawimy. W tym roku biec będziemy wspólnie z Fundacją Razem i chcemy więcej mówić o zdrowiu psychicznym. Jest to kwestia o której coraz częściej mówi się odnośnie profesjonalnych sportowców – powiedziała dr. hab Jolanta Żyśko, prezes AZS AWF Warszawa i prorektor ds. Promocji i Rozwoju Uczelni.

W tym roku biegacze będą mogli wesprzeć Fundację Pomocy Psychologicznej i Edukacji Razem, której celem jest wspieranie rozwoju osobistego osób doświadczających trudności na różnych płaszczyznach funkcjonowania: osobistej, rodzinnej i zawodowej. Ich mottem jest „Razem łatwiej” co wpisuje się w sztafetowy charakter wydarzenia.

Będzie to finał ich akcji „BiegnieMy RAZEM dla zdrowia psychicznego”, której celem jest zebranie środków na bezpłatne wsparcie psychologiczne i specjalistyczne, telefon zaufania, grupę wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym, dzieci, młodzieży, seniorów, osób dorosłych.

Legenda „Kusego”

Praktycznie w każdym kraju znajdziemy lekkoatletów, którzy przeszli do historii nie tylko dzięki swoim wynikom, ale obrośli pewnym mitem. W Czechach jest to Emil Zatopek, w USA – Steve Prefontaine, a w Polsce właśnie Janusz Kusociński. Chociaż od tragicznej śmierci „Kusego” w tym roku mijają już 83 lata, to pamięć o nim przechodzi z pokolenia na pokolenie.

Sportowiec jest jedynym Polakiem, który zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w biegu na 10 000 m. W 1932 roku w Los Angeles uzyskał czas 30:11,4, a historię o jego zakrwawionych pantoflach znają niemal wszyscy biegacze i kibice. Był też rekordzistą świata w biegu na 3000 m (8:18,8). Nawet dziś takie wyniki wśród biegaczy budzą szacunek.

Jego karierę przerwały kontuzje i II wojna światowa. W 1939 roku walczył w obronie stolicy, a w czasie okupacji działał w konspiracji. Został aresztowany przez Gestapo i rozstrzelany w Palmirach 21 czerwca 1940 roku. Na jego cześć nazwanych zostało wiele szkół w Polsce i od lat rozgrywany jest jeden z najbardziej prestiżowych mityngów lekkoatletycznych w kraju. O „Kusym” pamiętają też biegacze amatorzy biorąc udział w Nocnym Biegu Sztafetowym Janusza Kusocińskiego.

Organizatorem biegu jest Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie i AZS Warszawa. Partnerem wydarzenia jest Urząd Dzielnicy Bielany, AZS AWF Warszawa oraz Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Razem.

Źródło: AZS Warszawa