Za nami największy bieg sztafetowy w Polsce. Rywalizowało 540 drużyn

W sobotę, 20 maja w Warszawie już po raz siedemnasty odbył się EKIDEN Maraton Sztafet. W parku Kępa Potocka ponad 3 tysiące uczestników spotkało się, aby rywalizować w drużynowej imprezie. Sprawnie połączyli zabawę na świeżym powietrzu z zaciętą rywalizacją oraz integracją. 

Wysoka frekwencja i gorąca atmosfera

EKIDEN cieszy się ogromną popularnością wśród amatorów biegania i wszystkich tych, którzy szukają nowych wrażeń i okazji do spędzenia wspólnie czasu. W porównaniu do ubiegłego roku na start w imprezie zdecydowało się aż ponad 200 drużyn więcej. Sercem imprezy było tętniące życiem miasteczko biegowe. którego centralną część stanowiły namioty uczestniczących firm oraz miejsce do piknikowania.

Kępa Potocka ugościła ponad 3 tysiące biegaczy. Na tak wysoką frekwencję z pewnością wpłynęła letnia pogoda sprzyjająca spotkaniom, integracji i wielogodzinnemu piknikowaniu sprzyjała letnia pogoda.

– Impreza rozgrywana w przestrzeni parkowej to strzał w dziesiątkę dla ekip firmowych oraz grup przyjaciół, którzy chcą połączyć bieganie z dobrą zabawą i zacieśnieniem więzi. Szczególnie istotnym aspektem wydarzenia jest właśnie dobra zabawa – wynik sportowy jest ma znaczenie, jednak nie on jest gwarancją dobrze spędzonego czasu – podkreślają organizatorzy z Fundacji „Maraton Warszawski”.

Zwycięzcy w gablocie

Najlepszą w klasyfikacji generalnej drużyną okazał się team Szczutowo Biega – trasę maratonu pokonali w czasie 02:31:17. Drugim zespołem był Żórawski Team 2 (02:34:34), zaś trzecim KS Lemiesz Team II (02:42:20).

Dla zwycięzców kategorii generalnej w tegorocznej edycji EKIDENU przygotowano wyjątkową nagrodę.  Jest nim symboliczny, acz niezwykle namacalny upominek od  Zdjęcie zwycięzców z drużyny Szczutowo Biega zawiśnie w gablocie w Muzeum Sportu i Turystyki. To stałe miejsce w przestrzeni muzealnej będzie od tego roku nagrodą przechodnią dla najlepszych ekip EKIDENU.

Nagrody wręczano także w kilku kategoriach branżowych. EKIDEN to znakomita okazja dla sztafet reprezentujących firmy do wykazania się. Możliwość sportowej integracji wewnątrz zespołów złożonych z pracowników może stanowić przewagę konkurencyjna pracodawców.

W tym roku unowocześniliśmy formułę biegu – wydarzenie stało się jeszcze bardziej dynamiczne i widowiskowe. Bezpośrednia walka na trasie, dynamiczne zmiany na prowadzeniu, konieczność skupienia się ale także niezwykle malownicze otoczenie parku, wiekowych drzew – to właśnie magia Maratonu Sztafet –  mówi Magda Skrocka z Fundacji “Maraton Warszawski”.

60 tysięcy złotych od biegaczy dla organizacji pozarządowych

#BiegamDobrze to pierwsza i jedyna w Polsce akcja, w której biegacze prowadzą zbiórki na rzecz wybranych organizacji charytatywnych. W ramach tej inicjatywy na EKIDENIE można było wesprzeć jedną z 4 organizacji partnerskich: Fundację Rak’n’Roll, Fundację DKMS, Fundację Dajemy Dzieciom Siłę lub Fundację „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

Ścieżkę charytatywną zapisów wybrało prawie 60 drużyn. Te wybiegły na trasę z wyjątkowymi, pomarańczowymi numerami startowymi z logiem wspieranej fundacji. Łącznie na konta popularnych organizacji pozarządowych trafiło aż 60 tysięcy złotych.

EKIDEN – co to takiego?

EKIDEN to największy w Polsce drużynowy bieg sztafetowy na dystansie maratońskim, czyli 42,195 km. W sztafecie biorą udział drużyny składające się z kolegów, współpracowników, przyjaciół, biegaczy amatorów i profesjonalistów oraz rodzin których łączy radość z biegania i chęć poczucia emocji związanych ze wspólną walką o wynik.

Drużyny liczą po 6 osób – każda ma do pokonania określony odcinek. Pierwszy zawodnik przebiega 7,195 km, dwaj następni 10 km, a trzej kolejni – po 5 km. Wspólnie pokonują dystans równy długości maratonu. Na mecie liczy się końcowy wynik wszystkich zawodników danej drużyny, więc wkład każdego członka zespołu ma realne znaczenie.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”