1MILA Warszawa z rekordową frekwencją i wynikami

2364 zawodników, prawie 5 tysięcy kibiców, 7091 zł zebranych na Program „Wybiegaj w Przyszłość” i rekordowe wyniki. Za nami siódma edycja mityngu 1MILI w Warszawie – jedynych takich zawodów w Polsce, na których każdy może sprawdzić się na tartanie i poczuć jak na profesjonalnym mityngu lekkoatletycznym. Padł też nowy rekord imprezy, którego autorką była Zuzanna Wiernicka.

Tegoroczna 1MILA – mityng lekki i atletyczny, okazała się wyjątkowa pod wieloma względami. – Rekord frekwencji cieszy nas najbardziej! Prawie 2,4 tysiąca uczestników i ponad drugie tyle kibiców na imprezie stadionowej dla amatorów to wielka sprawa – mówi Adriana Smokowska, Dyrektorka 1MILI.

Mistrzowie Polski Amatorów

Mityng 1MILI tradycyjnie rozpoczął się od „Lekkiej Piątki”, czyli stadionowo-ulicznego biegu na 5km. Najszybszy w stawce okazał się Patryk Aid z czasem 15:34.7. Drugi na mecie był Sudańczyk, Abaas Adam Edris (15:35.2), który tylko o tysięczne setne sekundy wyprzedził Mateusza Barana, reprezentanta klubu Piekielni Warszawa.

Później płytą stadionu zawładnęły dzieci. Prawie 1000 młodych zawodników biegało na dystansach 100 m, 400 m i 800 m.

O godz. 14:00 ruszyła koronna konkurencja mityngu, czyli dystans 1Mili, w randze Amatorskich Mistrzostwa Polski w biegu na
1 milę. Mistrzynią Polski Amatorów została Oliwia Malmon z adidas Runners Warsaw, która uzyskała wynik 5:30.55. Za nią na podium uplasowała się jej klubowa koleżanka, Marcelina Kopka (5:30.62), a trzecia była Dominika Kalinowska z Akademii Sportu Otwock z wynikiem 5:40.56.

Amatorskim Mistrzem Polski w biegu na milę został Kamil Rowiński z Teamu Passion First, który wbiegł na metę z czasem 4:34.28. Srebro zdobył Adam Kubicki (4:34.95), a brąz – Paweł Kwaśnik (4:36.07).

Grad rekordów

Najszybszymi wśród zawodników z licencją PLZA i jednocześnie zwycięzcami całej rywalizacji byli Dominik Gosk (4:28.42) oraz Zuzanna Wiernicka, stypendystka Programu „Wybiegaj w Przyszłość”, która z wynikiem 4:50.18 ustanowiła nowy kobiecy rekord imprezy i uzyskała najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki w kat. U18!

Padł też rekord Polski Masters w kategoriach M50 (Robert Celiński – 4:37.92) i M60 (Ireneusz Kasprzak – 4:58.29). Na koniec mityngu rozegrane zostały emocjonujące Sztafety i Sztafety Rodzinne 4x400m. Najszybszym kobiecym składem okazały się „Lemieszki” ze znakomitą Anetą Lemiesz na czele (4:25.71).

Wśród męskich sztafet triumfowała Unia Hrubieszów / Perfect Runner Team (3:34.16). W miksach pierwsze miejsce wywalczyła drużyna adidas Runners Warsaw Coaches (3:55.17), z byłym zawodnikiem, wielkokrotnym medalistą Mistrzostw Polski i młodzieżowym mistrzem Europy, Arturem Kuciapskim w składzie.

W programie mityngu znalazły się także dwie serie specjalne biegów na 100m z udziałem Stypendystów Programu „Wybiegaj w Przyszłość” Fundacji Zdrowy Ruch. Wśród mężczyzn z czasem 10.81 wygrał Michał Gorzkowicz, a wśród kobiet najlepsza była Lena Pajęcka (12.19).

Lewy pobiegł z amatorami

Mityng 1MILI to także okazja do spotkania i pobiegania z gwiazdami świata sportu. Na imprezie obecni byli Ambasadorowie imprezy: Julita Kotecka-Nerek, Bartosz Olszewski i najwybitniejszy polski średniodystansowiec, Marcin Lewandowski. Już jako „emerytowany” lekkoatleta, Marcin wystartował wraz z amatorami.

– Nigdy się tak dobrze nie bawiłem, biegnąc dystans 1 mili – żartował po biegu Marcin Lewandowski.Kibice, komentarz Tomka Smokowskiego na żywo i dziesiątki piątek, jakie przybiłem po drodze, dają niesamowitą frajdę. Atmosfera tej imprezy jest genialna! Super jest być częścią tego wydarzenia i to poczuć. Moje córeczki biegły na 400 m kilkanaście serii przede mną i mówią to samo. Radochę mają tu wszyscy, niezależnie od wieku czy biegowego doświadczenia – to jest właśnie najlepsze – podkreśla Marcin Lewandowski.

Poza rywalizacją sportową, ważnym elementem mityngu 1MILI jest charytatywny wymiar imprezy. Każdy uczestnik mógł wesprzeć Program Stypendialny „Wybiegaj w Przyszłość” Fundacji Zdrowy Ruch i pomóc młodym zdolnym biegaczom. Tylko podczas warszawskiej edycji 1MILI organizatorom udało się zebrać ponad 7 tysięcy złotych.

Jesteśmy dumni z tego, jak rozwijamy nasz mityng. W tym roku powiększyliśmy imprezę o nową konkurencję Sztafet Rodzinnych i jeszcze więcej bezpłatnych, sportowych atrakcji w strefie expo. Naszym celem jest połączenie profesjonalnej rywalizacji i oprawy z radością i luzem amatorskiego biegania. Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Miasta st. Warszawy i Dzielnicy Bielany oraz sponsorów – marek Under Armour, Żabka i Garmin – fantastycznie nam się to udaje – zaznacza Smokowska.

Nie tylko bieganie

1MILA to także sportowy piknik. Poza konkurencjami biegowymi, dla biegaczy i kibiców przygotowane były liczne, bezpłatne atrakcje. Obok stadionu stanęła strefa EXPO, a w niej m.in. możliwość przetestowania najnowszej kolekcji biegowej marki Under Armour, spotkania z gwiazdami sportu, pyszna strefa Żabki, showroom Garmina z możliwością przetestowania najnowszych smartwatchów i wyjątkowa strefa aktywności dla dzieci przygotowana przez Fundację Pho3nix.

Kolejna edycja mityngu 1MILI już 17 września w Poznaniu! Szczegóły i zapisy: www.1mila.pl

1MILĘ organizuje Fundacja Zdrowy Ruch we współpracy ze Sportfolio Sp.zo.o. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Sponsorami projektu są: Under Armour, Żabka, Garmin oraz Oshee. Imprezy wspiera Miasto Poznań, Miasto Stołeczne Warszawa, Dzielnica Bielany, AWF Warszawa oraz firma Jetline. Partnerami medialnymi są Wirtualna Polska, TVP Sport i  Bieganie.pl.

Źródło: 1MILA