Tatry mają moc. Poznaliśmy mistrzów Polski Skyrunning Ultra

W miniony weekend w Zakopanem odbył się Tatrzański Festiwal Biegowy TATRA FEST na trzech wymagających trasach o łącznej sumie przewyższeń prawie 7 000 metrów. We wszystkich biegach wzięło udział prawie 600 osób. Impreza wyłoniła mistrzów Polski Skyrunning Ultra. 

W programie imprezy były TATRA FEST BIEG czyli Mistrzostwa Polski Skyrunning Ultra 2023 na 65-kilometrowej trasie, TATRA RACE RUN – 25 kilometrów i TATRA CROSS na dystansie 10 kilometrów. Uczestnicy mistrzostw pokonywali trasę porównywalną, pod względem przewyższenia, do niemal dwukrotnego wejścia z Everest Base Camp na szczyt Mount Everest.

Skupień i Tatarek-Konik najlepsi

W tegorocznej edycji TATRA FEST BIEGU tryumfował Tomasz Skupień, który pokonał 65 kilometrów przez Tatry w imponującym czasie 8 godzin i 29 minut. Jako drugi do mety dotarł Karol Matyssek z czasem 8 godzin i 35 minut. Na trzecim miejscu uplasował się Przemysław Sobczyk, który na ukończenie trasy potrzebował 8 godzin i 37 minut.

Wśród kobiet najszybsza okazała się Agnieszka Tatarek-Konik z wynikiem 10 godzin i 42 minuty. Zaraz za nią na metę dobiegła Iwona Kik z czasem 10 godzin i 48 minut. Podium uzupełniła Joanna Piątek z czasem 11 godzin i 12 minut.

TATRA FEST BIEG ukończyło łącznie 113 mężczyzn i 14 kobiet. O dużej skali trudności biegu najlepiej świadczy to, że z trasy zeszło w sumie 8 zawodniczek i 18 zawodników.

 – Cała trasa była przyjemna. 60 kilometrów dobrze się biegło, to ostatnie 5 kilometrów było dla mnie najtrudniejsze. Pogoda była dobra do biegania, bo nie było gorąco, ale za to pojawiło się trochę problemów technicznych, bo przez deszcz było trochę ślisko. Generalnie jednak to był bardzo fajny bieg, jak każdy w Tatrach – mówił na mecie Tomasz Skupień, mistrz Polski Skyrunning Ultra.

Moc bajek

W wydarzeniach towarzyszących wzięły udział setki dzieci i dorosłych. W Zakopanem na imprezie Tatra Fest Kids pojawiły się m. in. legendy polskiego himalaizmu – Piotr Pustelnik, Krzysztof Wielicki czy Ryszard Pawłowski, którzy przeczytali najmłodszym fragmenty swoich ulubionych książek z dzieciństwa w ramach akcji „Bajki Mają Moc”.

– Tworzymy przestrzeń opartą na partnerstwie. Łączymy światy sportowców-amatorów i profesjonalistów-wyczynowców, ale też otwieramy zakopiańską społeczność i gości z całej Polski na ważne dla nas wartości: edukację dzieci, w kontekście kultury fizycznej, sportu i podejścia do natury polegającego na harmonii i równowadze – mówi Karolina Wierzbińska, współorganizatorka Tatra Fest.

Źródło: Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim

fot. w nagłówku Ariel Wojciechowski