Udany Memoriał Czesława Cybulskiego w Poznaniu

9 rekordów mityngu, 3 rekordy stadionu na Golęcinie i najlepszy tegoroczny rezultat w biegu na 2000 m z przeszkodami to bilans Memoriału Czesława Cybulskiego w Poznaniu, który odbył się w niedzielę 18 czerwca.

Do ubiegłego roku impreza odbywała się pod szyldem Grand Prix Poznania. Patronem mityngu został Czesław Cybulski, wybitny trener lekkiej atletyki, który prowadził m.in. Anitę Włodarczyk, Joannę Fiodorow, Malwinę Kopron, Pawła Fajdka oraz pierwszego w historii polskiego rzutu młotem mistrza olimpijskiego Szymona Ziółkowskiego.

– Zmarły w 2022 roku trener Czesław Cybulski jest najbardziej naturalnym patronem dla naszych zawodów – wyjaśnia Łukasz Miadziołko, dyrektor mityngu. – W ostatnich latach oglądaliśmy na Golęcinie popisy światowej czołówki młociarek i młociarzy, a wszystko dzięki temu, że spora część owej czołówki to byli właśnie podopieczni trenera Cybulskiego. Żałujemy, że trener nie zasiądzie już na trybunach, ale jesteśmy dumni, że symbolicznie może być z nami w kolejnych odsłonach mityngu – dodaje.

Gwiazdy nie zawiodły

Gwiazdy Memoriału Czesława Cybulskiego nie zawiodły, choć znakomite wyniki padały nie tylko w konkurencjach obsadzonych najbardziej utytułowanymi lekkoatletami świata.

Polskich kibiców powinny cieszyć przede wszystkim występy Martyny Galant, która po fantastycznym finiszu na 1500 m zbliżyła się do swojej życiówki (4:05.48) i ustanowiła rekord zawodów. Tylko 2 cm niżej od swego tegorocznego najlepszego wyniku skakał Piotr Lisek (5.80) wyrównując swój rekord poznańskiego stadionu. Najlepszy rzut w sezonie oddała Anita Włodarczyk (71.73).

Fot. Adam Ciereszko

Nadzwyczajne emocje towarzyszyły biegowi na 2000 m z przeszkodami, w którym z wynikiem 6:01.47 triumfowała Tatiane Raquel Da Silva. To pierwszy wynik uzyskany na tym dystansie na tegorocznych światowych listach. W tej konkurencji, choć na mecie poza pierwszą trójką, swoją życiówkę wybiegała Aneta Konieczek (6:06.85). Równym występem może cieszyć się Pia Skrzyszowska (12.87), która dopiero powraca do szybkiego biegania.

Pozostałe konkurencje, w których padały rekordy mityngu to 400 m ppł kobiet i mężczyzn, skok w dal kobiet, 800 m kobiet i mężczyzn, 1500 m mężczyzn. Z pełną listą wyników można zapoznać się tutaj.

Źródło: Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji

fot. w nagłówku Adam Ciereszko