W niedzielę Grand Prix Poznania w nowej odsłonie. Powraca Pia Skrzyszowska

Już w niedzielę, 18 czerwca na stadionie POSiR Golęcin odbędzie się piąta edycja Grand Prix Poznania. Od tego roku impreza odbywa się pod szyldem Memoriału Czesława Cybulskiego. Czekają nas szybkie biegi, dalekie rzuty i wysokie skoki.

Memoriał Czesława Cybulskiego – pod taką nazwą będzie rozgrywany mityng lekkoatletyczny z udziałem gwiazd Królowej Sportu na Golęcinie. Impreza upamiętni wybitnego trenera lekkiej atletyki, który prowadził m.in. Anitę Włodarczyk, Joannę Fiodorow, Malwinę Kopron, Pawła Fajdka oraz pierwszego w historii polskiego rzutu młotem mistrza olimpijskiego Szymona Ziółkowskiego.

– Zmarły w 2022 roku trener Czesław Cybulski jest najbardziej naturalnym patronem dla naszych zawodów – wyjaśnia Łukasz Miadziołko, dyrektor mityngu. – W ostatnich latach oglądaliśmy na Golęcinie popisy światowej czołówki młociarek i młociarzy, a wszystko dzięki temu, że spora część owej czołówki to byli właśnie podopieczni trenera Cybulskiego. Żałujemy, że trener nie zasiądzie już na trybunach, ale jesteśmy dumni, że symbolicznie może być z nami w kolejnych odsłonach mityngu – dodaje.

Rozgrywany dotychczas pod nazwą Poznań Athletics Grand Prix mityng w tym roku odbędzie się po raz piąty.

Wracają po kontuzjach

Kibice niedzielnego mityngu w Poznaniu będą świadkami drugiego startu Pii Skrzyszowskiej w letnim sezonie. Zimą warszawianka świetnie spisywała się na lekkoatletycznych bieżniach pod dachem.

Na początku lutego na mityngu ORLEN Cup Łódź na dystansie 60 m przez płotki osiągnęła rewelacyjny czas 7.78, gorszy od rekordu kraju Zofii Bielczyk z 1980 roku zaledwie o setną sekundy. Niestety na kolejnych zawodach w Toruniu Skrzyszowska doznała kontuzji mięśnia dwugłowego i w efekcie nie pojechała do Stambułu na Halowe Mistrzostwa Europy.

Na Golęcinie Pia Skrzyszowska wystąpi na dystansie 100 m przez płotki. Zawodniczka AZS AWF Warszawa jest rekordzistką imprezy na tym dystansie. Przed rokiem uzyskała wynik 12.68.

Skrzyszowska otworzyła letni sezon we wtorek, 12 czerwca startem w mityngu Paavo Nurmiego w Turku na dystansie 100 m ppł. Polka wzięła udział tylko w biegu eliminacyjnym, w finale została wykluczona za falstart. Warto zauważyć, że zdarzyło się to po raz pierwszy w karierze 22-letniej lekkoatletki.

Swoją serię kwalifikacyjną Skrzyszowska jednak wygrała z czasem 12.84, lepszym od wskaźnika na mistrzostwa Europy U-23 w Espoo.

fot. Paweł Skraba

Powrót na golęcińską bieżnię po kontuzji zaliczy również Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka. Poznanianka wydłużyła dystans z koronnych dotąd 400 m do dwóch okrążeń. Jedną z jej rywalek będzie Anna Wielgosz. Poza tym na 200 m zobaczymy Patryka Wykrotę, brązowego medalista Mistrzostw Europy w Monachium (2022) w sztafecie 4 x 100 m.

Na swoim macierzystym dystansie 1500 m w stolicy Wielkopolski wystąpi natomiast Martyna Galant. Halowa mistrzyni Polski na co dzień trenuje w klubie OŚ AZS Poznań pod okiem Ryszarda Ostrowskiego.

Silny młot

Poznańska publiczność z ciekawością będzie czekała zwłaszcza na popisy młociarzy. W stawce znajdą się najbardziej utytułowane nazwiska. Pojedynki Fajdek kontra Nowicki oraz Włodarczy kontra Kopron z pewnością poderwą z krzesełek kibiców Królowej Sportu. Warto dodać, że aż troje z wymienionych gwiazd prowadził w przeszłości patron zawodów, trener Czesław Cybulski.

fot. Jakub Kaczmarczyk

Szansę na przesunięcie się wyżej w światowych tabelach skoku o tyczce będzie miał Piotr Lisek, który obecnie zajmuje w nich 9 miejsce, a na poznańskim mityngu pojawi się po raz czwarty. Jednym z jego rywali w konkursie będzie Niemiec Raphael Holzdeppe, mający na swym koncie tytuł mistrza świata z 2013 roku.

Utytułowanych zawodniczek nie zabraknie na skoczni w dal. W tym konkursie stawce przewodzić będzie zapewne wielokrotna medalistka halowych mistrzostw świata i Europy Lorraine Ugen. Ostatnie z trofeów (brąz) zdobyła podczas zeszłorocznego czempionatu w Belgradzie.

Wciąż można kupić bilet

Zakupu biletu można dokonać zarówno online, poprzez platformę ToBilet.pl, jak i stacjonarnie tuż przed imprezą. Miejsca na trybunę B (od strony wieży sędziowskiej) zostały wyprzedane, obecnie można zakupić wyłącznie bilet na trybunę A (od strony kortów tenisowych) w cenie 15 zł (ulgowy) i 25 zł (normalny). Dodatkowe 25% zniżki są przewidziane dla posiadaczy Karty Rodziny Dużej z kodem terytorialnym Poznania oraz uczestników programu OK Poznań.

fot. Agnieszka Weber Ciereszko

Gdzie oglądać mityng?

Oficjalne otwarcie zawodów zaplanowano na godzinie 16:50, ale jeszcze przed tą godziną miłośnicy Królowej Sportu będą mogli podziwiać popisy amatorskich sztafet biegowych oraz młodzieży w rzucie młotem. Pierwszą konkurencją po oficjalnym otwarciu będzie rzut młotem kobiet i mężczyzn zaplanowany na godz. 17:00, szczegółowy program dostępny jest na stronie mityngu. Zawody zakończą się o godzinie 20:00.

Relację z zawodów przeprowadzi TVP Sport. Streaming z Memoriału Czesława Cybulskiego będzie również dostępny online.

Źródło: POSiR

fot. Jakub Kaczmarczyk