Znamy skład reprezentacji Polski na Drużynowe Mistrzostwa Europy Silesia 2023

Gwiazdy światowej lekkoatletyki znalazły się w składzie reprezentacji Polski na drużynowe mistrzostwa Europy, rozgrywane na Stadionie Śląskim w ramach Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. – Desygnowaliśmy do startu zespół, który jest mieszanką młodości oraz doświadczenia i może naprawdę mile nas zaskoczyć – przyznaje Krzysztof Kęcki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Rutyniarze i młode wilki

Reprezentacja Polski, która triumfowała w dwóch poprzednich edycjach drużynowych mistrzostw Europy, przystąpi do rywalizacji w piątek 23 czerwca. W drużynie nie zabraknie znanych zawodników, gwiazd światowej lekkoatletyki. Obok nich w składzie znajduje się szereg młodych zawodników, którzy w tym sezonie prezentują bardzo dobrą formę, ale nie odnosili jeszcze wielkich sukcesów międzynarodowych.

– Mamy w drużynie i rutynowanych zawodników jak mistrz olimpijski Wojciech Nowicki, czy świetne biegaczki Ewę Swobodę i Natalię Kaczmarek. Obok nich na starcie stanął też młodzi jak np. oszczepnik Dawid Wegner, który w tym roku regularnie rzuca ponad 80 metrów. Będzie też Filip Ostrowski, który był przez pewien czas liderem europejskich tabel w biegu na 800 metrów. Ten zespół jest mieszanką doświadczenia i młodości, ale zapewniam, że nikomu nie zabraknie ambicji oraz woli walki. Liczę, że nasza reprezentacja naprawdę będzie nas mile zaskakiwać – podkreśla Krzysztof Kęcki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Kaczmarek chce punktować

Jednym z najsilniejszych punktów polskiej drużyny będzie Natalia Kaczmarek, która u progu sezonu spisuje się świetnie i ma już na koncie m.in. wygrany bieg podczas Diamentowej Ligi.

fot. Tomasz Kasjaniuk/ PZLA

– Celem w Chorzowie będzie szybki bieg i zdobycie kompletu punktów dla drużyny. Chciałbym ponownie uzyskać wynik w granicach 50 sekund, a bieżnia Stadionu Śląskiego z pewnością pomoże. W końcu na niej pierwszy raz pobiegłam poniżej tej wyjątkowej dla 400-metrówek bariery – zauważa mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej.

Natalia Kaczmarek przyznaje też, że występ w drużynowych mistrzostwach Europy przypomina jej starty sztafetowe, gdzie walczy się nie tylko dla siebie.

– Lekkoatletyka to sport indywidualny, ale czasem przychodzi nam rywalizować jako drużyna. Taki start jest zawsze wyjątkowy. Dla mnie to doświadczenie podobne do tego jakie ma miejsce gdy biegniemy sztafetę. Wtedy odpowiada się nie tylko za swój start, ale też pozostałych członków ekipy. Jesteśmy jedną reprezentacją i mamy wspólny cel, czyli ostateczny triumf – przyznaje Natalia Kaczmarek.

Kiedy startują Polacy?

Zaliczane w tym roku do Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 drużynowe mistrzostwa Europy wystartują na Stadionie Śląskim we wtorek 20 czerwca. Przez pierwsze trzy dni rywalizować będą kraje z II oraz III dywizji. Szesnaście najlepszych ekip na kontynencie – w tym broniąca tytułu drużynowego mistrza Europy reprezentacja Polski – przystąpi do startów w piątek 23 czerwca. Zawody potrwają do 25 czerwca, a bilety na zmagania I dywizji są nadal dostępne na oficjalnej stronie igrzysk.

Skład reprezentacji Polski na Drużynowe Mistrzostwa Europy Silesia 2023 można zobaczyć tutaj.

Źródło: PZLA

fot. w nagłówku Tomasz Kasjaniuk/ PZLA