77. PZLA Mistrzostwa Polski U20. Krawczyńska z rekordem kraju

Rekord Polski juniorek w biegu na 2000 metrów z przeszkodami, znakomite choć wspomagane zbyt silnym wiatrem sprinty Marka Zakrzewskiego oraz liczne minima na mistrzostwa Europy juniorów w Jerozolimie – takie były zakończone w czwartek w Lublinie 77. lekkoatletyczne mistrzostwa Polski zawodników do lat 20.

Krawczyńska szybsza od Konieczek

Mająca bardzo udany sezon Martyna Krawczyńska z każdym okrążeniem rywalizacji na dystansie 2000 metrów z przeszkodami zwiększała przewagę nad rywalkami. Na mecie podopieczna Andrzeja Korytkowskiego uzyskała czas 6:25.79 i o ponad 5 sekund poprawiła dotychczasowy rekord Polski juniorek, który od 2016 roku należał do Anety Konieczek i wynosił 6:31.32. Zachęcamy do lektury rozmowy z Martyną Krawczyńską, którą niedawno opublikowaliśmy na naszym portalu.

Świetnie na 400 metrów spisał się w Lublinie Maksymilian Szwed. Przed rokiem srebrny medalista w tym roku jest liderem polskich tabel. Na mistrzostwach kraju potwierdził dominację. Wygrał z dużą – ponad dwu sekundową – przewagą nad rywalami. Zawodnik AZS-u Łódź osiągnął czas 45.70, drugi Michał Kijewski 47.80, a trzeci Szymon Mikołajczak  47.96. Wynik Szweda to najlepszy w tym sezonie rezultat w Europie oraz najlepszy rezultat polskiego juniora od 35 lat.

fot. Tomasz Kasjaniuk

Zakrzewski imponuje

W biegu na 100 metrów zaimponował Marek Zakrzewski, który triumfował ze znakomitym czasem 10.16. Niestety w biegu towarzyszył sprinterom wiatr w plecy przekraczający normę 2 metrów – osiągnął moc 2,4 m/s. Startem w Lublinie potwierdził medalowe aspiracje w kontekście sierpniowych mistrzostw Europy juniorów w Jerozolimie. Warto przypomnieć, że na tamtejszym stadionie podopieczny Tomasza Czubaka przed rokiem został złotym medalistą mistrzostw Europy juniorów młodszych (U18).

Drugi w Lublinie był Dawid Grząka (10.43w), a trzeci Michał Gorzkowicz (10.60w), który w eliminacjach jako siódmy polski sprinter wypełnił minimum na mistrzostwa kontynentu U20.

Po świetnych występach w biegu na 100 metrów oraz w sztafecie sprinterskiej Zakrzewski triumfował w biegu na 200 metrów. Podopieczny Tomasza Czubka pobiegł znakomicie, chociaż miał najsłabszą reakcję startową z uczestników finału. Dodatkowo ponownie sprinterom towarzyszył zbyt silny wiatr – w plecy wiało z mocą 2,8 m/s. Zakrzewski finiszował ze znakomitym wynikiem 20.51, lepszym od uzyskanego w regulaminowych warunkach rekordu Polski Karola Zalewskiego (20.54).

Drugie miejsce zajął Cezary Łazowy (21.10), a trzecie Jakub Śliwa (21.45).

fot. Tomasz Kasjaniuk

Sypnęło minimami

Podczas lubelskich mistrzostw wielu młodych zawodników uzyskało minima na mistrzostwa Europy U20. Sztuki tej dokonała m.in. Paulina Kubis w biegu na 400 metrów przez płotki, Małgorzata Żelazna w chodzie sportowym na 10 000 metrów czy oszczepniczka Vicotriia Derkach.

Źródło: PZLA

fot. w nagłówku Tomasz Kasjaniuk