99. PZLA Mistrzostwa Polski. Swoboda i Kopeć mistrzami, Ennaoui bez medalu

Ewa Swoboda i Dominik Kopeć zostali zwycięzcami sprintów na 100 metrów podczas 99. PZLA Mistrzostw Polski w Gorzowie Wielkopolskim. W pierwszym dniu zawodów wartościowe rezultaty uzyskały biegaczki na 3000 metrów z przeszkodami, a niespodziewanych zwycięzców oglądaliśmy w rywalizacji na dystansie 1500 metrów.

Swoboda nie do zatrzymania

Swoją dominację w krajowym sprincie potwierdziła w chłodne i deszczowe popołudnie na stadionie w Gorzowie Wielkopolskim Ewa Swoboda. Zmagając się z przeciwnym deszczem i mokrą nawierzchnią Swoboda wygrała z czasem 11.08. Dla podopiecznej Iwony Krupy to siódmy tytuł mistrzyni kraju w biegu na 100 metrów. Druga na mecie była mająca udany sezon Kryscina Cimanouska – 11.26. Brązowy medal zdobyła Magdalena Stefanowicz – 11.42.

Plany na uzyskanie rekordowych wyników pokrzyżowała sprinterom pogoda. Deszcz i przeciwny wiatr utrudniły rywalizację w finale. Na ostatnich metrach zwycięstwo zapewnił sobie lider krajowych tabel Dominik Kopeć. Złoto zdobył z czasem 10.37 i wyprzedził na linii mety Mateusza Siudę (10.42). Ku uciesze lokalnych kibiców brązowy medal zdobył zawodnik miejscowego klubu ALKS AJP Łukasz Żok (10.50).

Sensacyjni zwycięzcy

Niespodzianką zakończył się bieg na 1500 metrów pań. Po pięknym finiszu zwyciężyła w nim Aleksandra Płocińska, która uzyskała czas 4:17.98. Na mecie, po zaciętej walce, srebro zdobyła prowadząca przez pewien czas Weronika Lizakowska. Uzyskała czas 4:18.21 i minimalnie pokonała Elizę Megger (4:18.25). Bez medalu – mimo pełnego poświęcenia finiszu – pozostała Sofia Ennaoui. Nasza znakomita reprezentantka zakończyła bieg na czwartym miejscu z czasem 4:18.66.

Podobnie jak w biegu pań także w rywalizacji mężczyzn na 1500 metrów doszło do niespodziewanych rozstrzygnięć. Złoty medal mistrzostw Polski zdobył po iście sprinterskim pojedynku na finiszowej prostej Filip Ostrowski. Zawodnik RKS-u Łódź nie dał się na ostatnich metrach wyprzedzić doświadczonemu Michałowi Rozmysowi i wygrał z czasem 3:41.79. Drugi na mecie Rozmys osiągnął czas 3:41.82. Brązowy medal zdobył Michał Wyderka – 3:42.85.

Siostry Konieczek na pudle

Tempo biegowi na dystansie 3000 metrów z przeszkodami od startu zaczęła nadawać Alicja Konieczek. Później prowadzenie przejęła jej siostra Aneta, a w stawce trzech liderek była też Kinga Królik. Na kilkaset metrów przed metą prowadziła Aneta Konieczek, która ostatecznie wygrała z wartościowym czasem 9:30.62. Drugie miejsce z rekordem życiowym 9:31.84 zajęła Kinga Królik, która zachowała na finałowym okrążeniu więcej sił niż Alicja Konieczek – trzecia z czasem 9:36.60.

Mistrzem Polski w biegu na 3000 metrów z przeszkodami został Maciej Megier (8:44.17), który pokonał Mikołaja Czeronka (8:45.77) oraz Mateusza Kaczmarka (8:47.09).

Kto rzucał najdalej?

Daria Zabawska kolejny rok z rzędu zakończyła udział w mistrzostwach kraju ze złotym medalem. W Gorzowie Wielkopolskim wywalczyła go rzucając dyskiem 60.77. Druga była Karolina Urban (54.50), a trzecia Weronika Muszyńska (54.42).

Mistrzem Polski w rzucie dyskiem został Oskar Stachnik. Walcząc z mokrym kołem i zmiennym wiatrem zawodnik UMCS-u Lublin w najdalszej próbie uzyskał 60.09. Ambicję na pokonanie młodszego kolegi miał Robert Urbanek – w szóstym rzucie prawie udała mu się tak sztuka, ale ostatecznie zmierzono 60.07 i doświadczony dyskobol zdobył srebro. Brązowy medal, podobnie jak przed rokiem, wywalczył Jakub Lewoszewski (53.69).

W rozgrywanym przy dużych opadach deszczu konkursie pchnięcia kulą najlepsza była Klaudia Kardasz. Zawodniczka Podlasia Białystok uzyskała w Gorzowie Wielkopolskim najlepszy wynik w tym sezonie – w drugiej próbie pchnęła 17.83. Dobre przygotowanie do zbliżających się mistrzostw Europy U20 potwierdziła rekordzistka Polski juniorek Zuzanna Maślana. Płocczanka pchnęła 16.81, zajęła drugie miejsce i pokonała niezwykle doświadczoną Paulinę Gubę, która konkurs zakończyła z wynikiem 16.59.

Dopiero w drugiej części konkursu kulomioci zaczęli uzyskiwać wyniki ponad 20 metrowe. Najdalej pchnął Michał Haratyk – 20.32. Srebrny medal zdobył po osiągnięciu w ostatnim pchnięciu wyniku 20.04 Szymon Mazur. Brązowy medal wywalczył wracający do rywalizacji po kontuzji Konrad Bukowiecki – 19.96.

Kto skakał najdalej?

Adrianna Laskowska, liderka tabel i obrończyni tytułu mistrzowskiego w trójskoku, była pewna wygranej od pierwszej kolejki, w której uzyskała 13.51. Później poprawiła się na 13.64 i wygrywając z takim wynikiem zdecydowanie przybliżyła się do kwalifikacji z rankingu do sierpniowych mistrzostw świata w Budapeszcie. W czwartej kolejce wynik 13.25 uzyskała Karolina Młodawska i wyprzedziła Agnieszką Bednarek (13.18) zdobywając srebro.

Doświadczony Adrian Świderski gdy stracił prowadzenie w konkursie trójskoku zmobilizował się i uzyskał 16.05 oraz zapewnił sobie ósmy tytuł mistrzowski. Drugi, z rekordem życiowym 15.78, był Dawid Krzemiński. Brązowy medal, podobnie jak przed rokiem w Suwałkach, zdobył Jan Kulmaczewski (15.38).

Pełne wyniki: Gorzów Wielkopolski