Będzie pojedynek lekkoatletów na zawodach Enea IRONMAN 70.3 Poznań

Okazuje się, że triathlon to dyscyplina, którą upodobali sobie byli polscy lekkoatleci. Na starcie Enea IRONMAN 70.3 Poznań zobaczymy w tym roku między innymi Sebastiana Chmarę, Marka Plawgę oraz Pawła Januszewskiego.

Chmara kontra Plawgo

Marek Plawgo, sprinter i płotkarz, medalista mistrzostw Świata i Europy, olimpijczyk z Aten i Pekinu w tym roku został ambasadorem imprez IRONMAN w Polsce, a w czerwcu udanie zadebiutował w Citi Handlowy IRONMAN 70.3 Warsaw. Na zawodach Enea IRONMAN 70.3 Poznań wyzwanie postanowił rzucić mu Sebastian Chmara, halowy Mistrz Świata i Europy w siedmioboju.

– Rywalizację mamy we krwi – mówi Sebastian Chmara. – Marek jest ode mnie młodszy i to naprawdę imponujące, jak bardzo wciągnął go triathlon. Nie ma co ukrywać, że ja też mam mega „zajawkę” i trenuję intensywnie. Niedawno również ukończyłem zawody na dystansie 70.3 mili w Bydgoszczy i czekam na nasz pojedynek w Poznaniu – dodaje.

Zwycięzca pojedynku przekaże czek w wysokości 5 tysięcy złotych na wybraną przez siebie organizację charytatywną. Jeśli wygra Marek Plawgo pieniądze powędrują do Fundacji Graj z Głową, pierwszej w Polsce zajmującej się zdrowiem psychicznym w sporcie. Jeśli pierwszy na metę Enea IRONMAN 70.3 Poznań dotrze Sebastian Chmara, pieniądze zostaną przekazane na rzecz Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych.

Kogo jeszcze zobaczymy w Poznaniu?

Swój udział w poznańskich zawodach zapowiedział także Paweł Januszewski, mistrz Europy i wielki rywal Marka Plawgi z lekkoatletycznych stadionów. Ale to nie jedyny sprinter, który upodobał sobie triathlon po zakończeniu oficjalnej kariery sportowej. W Enea IRONMAN 70.3 Poznań wystartuje też Filip Walotka, olimpijczyk z Sydney.

Swój udział w zawodach potwierdził także Grzegorz Sudoł, medalista Mistrzostw Świata i Europy w chodzie sportowym, trzykrotny olimpijczyk z Aten, Pekinu i Londynu, przed którym wcześniej debiut na pełnym dystansie IRONMAN w ramach sierpniowego Enea IRONMAN Gdynia.

– Cieszy nas, że wybitni polscy sportowcy z różnych dyscyplin wybierają triathlon. Warto wspomnieć, że przygodę z triathlonem zaliczyli u nas już wcześniej także inni lekkoatleci, jak Anna Jakubczak czy Piotr Długosielski. W zawodach IRONMAN w Polsce przez kilka lat mogliśmy także podziwiać Iwonę Guzowską, polską pięściarkę i kickbokserkę, a ponadto byłych zawodowych piłkarzy, siatkarzy i kolarzy na czele z Jarosławem Bieniukiem czy Cezarym Zamaną – mówi Michał Drelich, dyrektor IRONMAN Poland.​

W 2023 roku w Polsce pod szyldem IRONMAN zaplanowano łącznie sześć wyścigów w trzech lokalizacjach – Warszawa, Gdynia i Poznań.

Źródło: Sport Evolution