Dwa tygodnie do 32. Biegu Powstania Warszawskiego. Tak wygląda medal

32. Bieg Powstania Warszawskiego zaliczany do Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć” odbędzie się już 29 lipca. Organizatorzy imprezy zaprezentowali pamiątkowy medal, który otrzyma każdy, kto ukończy bieg na wybranym przez siebie dystansie – 5 lub 10 kilometrów.

Tegoroczny motyw oficjalnego medalu 32. Biegu Powstania Warszawskiego jest niezwykle symboliczny. Medal inspirowany jest eksponatem z Muzeum Powstania Warszawskiego – puszką po konserwie, w której Powstaniec trzymał nieśmiertelnik i flagę Polski. Wygląd, forma i symbolika, a także nietuzinkowość medali to znaki rozpoznawcze wydarzeń Warszawskiej Triady Biegowej.

– Wiemy, że półki biegaczy aż uginają się od pamiątkowych “krążków” – za każdym razem dążymy do tego, by nasz medal wyróżniał się. Zależy nam, by medale Warszawskiej Triady Biegowej przyciągały uwagę, były prawdziwym symbolem. Krzysztof Pabiańczyk, rzeźbiarz, starannie projektuje i wykonuje finalną formę medalu, która w efekcie może cieszyć oczy uczestników biegu – mówi Magda Skrocka, dyrektor 32. Biegu Powstania Warszawskiego.

Zapisy i akcja #BiegamDobrze dla Powstańców

Zapisy się na biegi trwają na stronie internetowej rejestracja.maratonwarszawski.com. Na listach startowych jest już prawie 7 tysięcy biegaczy. Oprócz biegu stacjonarnego na dwóch dystansach – 5 i 10 kilometrów – można wybrać także edycję wirtualną, której uczestnicy będą mieli tydzień (od 29 lipca od 5 sierpnia) na pokonanie wybranego dystansu.

Biegowi towarzyszy specjalna edycja akcji charytatywnej #BiegamDobrze. Już drugi rok z rzędu uczestnicy mają okazję założyć specjalne skarbonki, z których fundusze w całości trafią do bohaterów Powstania Warszawskiego. Za zebrane pieniądze zostanie zakupiony specjalistyczny sprzęt dla podopiecznych Stowarzyszenia Monopol Warszawski.

Zbiórkę mogą założyć wszystkie osoby, które posiadają wykupiony pakiet startowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu w tej edycji #BiegamDobrze nie obowiązują kwoty minimalne. Tutaj liczy się każda złotówka oraz wspólne zaangażowanie. Specjalny przycisk do założenia skarbonki można znaleźć w swoim profilu biegacza lub skorzystać z linku, który każdy biegacz otrzymał mailowo po nadaniu numeru startowego.

Dla tych, którzy do 26 lipca zbiorą minimum 300 zł zostały przewidziane specjalne upominki – pakiety kulturalne zawierające bezpłatne wejściówki do Muzeum Sportu i Turystyki oraz do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN lub Muzeum Narodowego w Warszawie.

– Już po raz drugi organizujemy akcję #BiegamDobrze dla Bohaterów. W trakcie ubiegłorocznej zbiórki pozyskane środki przeznaczono na zakup 10 wózków, 9 chodzików i dofinansowanie do 2 par okularów korekcyjnych. To wszystko dziś służy i pomaga w życiu codziennym Powstańców – mówi Magda Skrocka.

Wyjątkowy bieg

Bieg Powstania Warszawskiego to drugi z trzech biegów znanej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć”. Wydarzenia z tego cyklu przyciągają biegaczy wyjątkową atmosferą, motywami i oprawą. Impreza tradycyjnie nawiązuje do wydarzeń z 1944 roku. Od startu do mety biegaczom towarzyszy podniosła atmosfera i poczucie oddawania honoru bohaterom. Uczestnicy mają do wyboru dwa dystanse – 5 km (start o 20:30) oraz 10 km (start o 21:00).

Trasy biegów są powiązane z symbolicznymi dla Powstania warszawskiego miejscami. Linia startu, wspólna dla obu dystansów, jest usytuowana w pobliżu Pomnika Powstania Warszawskiego. Meta, również wspólna, znajduje się na ulicy Konwiktorskiej. To wzdłuż tej ulicy w sierpniu 1944 r. przebiegała linia frontu. Na trasie oraz w okolicach startu zorganizowane będą także punkty inscenizacyjne oraz miejsca, w których usłyszeć będzie można piosenki powstańcze wykonywane również na żywo!

– Zachęcam wszystkich miłośników biegania do zapisów na tegoroczny Bieg Powstania Warszawskiego. Jak co roku wydarzeniu będzie towarzyszyła wyjątkowa oprawa i podniosła atmosfera – naprawdę nie ma drugiego takiego biegu. Na koniec wszystkim uczestnikom wręczymy pamiątkowe medale, inspirowane jednym z eksponatów z Muzeum Powstania Warszawskiego – zaprasza Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”

fot. Maciej Kruger