Jak najlepiej korzystać z suplementacji?

Suplementy diety stanowią wartościowy dodatek do codziennego menu, umożliwiając uzupełnienie brakujących składników odżywczych. Ma to szczególne znaczenie dla osób aktywnych fizycznie, u których wzrasta zapotrzebowanie na energię oraz składniki pokarmowe. Wynika to z utraty wody, elektrolitów i składników mineralnych, a także z odnowy biologicznej.

Sport stanowi doskonały sposób na utrzymanie prawidłowej sylwetki oraz zatroszczenie się o własne zdrowie. Wszelkiego rodzaju umiarkowana aktywność fizyczna, czy po prostu duża dawka ruchu wywierają pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a także mogą redukować ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Ogromną rolę odgrywa również prawidłowo  zbilansowana dieta, która może być wspomagana odpowiednimi suplementami. Właściwe preparaty to uzupełnienie codziennego żywienia i dostarczenie brakujących wartości odżywczych.

Jakie suplementy stosować?

Sportowcy, zarówno amatorzy, jak i zawodowcy, mają zdecydowanie większe zapotrzebowanie na składniki mineralne, co wynika z wysokiego tempa przemiany biochemiczno-fizjologicznej podczas obciążenia fizycznego. Finalnie wraz z potem następuje szybsza utrata wartościowych minerałów, co może w sposób negatywny odbijać się na zdrowiu. Właśnie dlatego w momencie zwiększonego wysiłku fizycznego, nieodłączną częścią diety powinny być odpowiednio dobrane, sprawdzone suplementy diety, najlepiej pochodzenia naturalnego.

– Po suplementy sięgają zarówno osoby aktywne fizycznie, jak i amatorzy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem. Wraz z rozwojem rynku, rośnie również zainteresowanie działaniem poszczególnych składników preparatów. Należy jednak mieć świadomość, że wiele osób zażywa suplementy, aby nadrobić tzw. grzechy żywieniowe. To zazwyczaj nie jest właściwa droga. Podstawę stanowi odpowiednio zbilansowana dieta. Dopiero następnym krokiem jest weryfikacja, których składników może nam brakować, a nie jesteśmy w stanie ich dostarczyć organizmowi w odpowiednich ilościach wraz z dietą – mówi dr n. med. Edyta Blus, starsza specjalistka ds. badań w dziale R&D w onesano.

Kiedy suplementy spełnią swoje zadanie?

 Suplementy diety spełniają swoje zadanie, pod warunkiem że zostaną dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji. Tylko w taki sposób będą właściwie działać. Wśród preparatów zalecanych sportowcom znajdują się między innymi witaminy z grupy B, które przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Im więcej energii jest wydatkowanej, tym zwiększa się zapotrzebowanie na te witaminy. Są one niezwykle ważne w metabolizmie białka oraz glikogenu, a także wpływają na zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia oraz wspierają układ odpornościowy.

Natomiast witamina E, jako najsilniejszy naturalny antyoksydant, niweluje skutki stresu oksydacyjnego, który powstaje w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Sód i potas to mikroskładniki, które są wydalane wraz z potem w trakcie aktywności fizycznej. Odpowiadają za regenerację po treningu. Suplementacja kolagenu, który stanowi naturalny składnik budulcowy stawów, jest niezbędna także dla prawidłowego funkcjonowania kości i chrząstek.

Suplementy diety są ogólnodostępne i każdy może po nie sięgnąć. Pamiętajmy jednak, że dobór odpowiedniej suplementacji zawsze powinien być dopasowany do częstotliwości i rodzaju wysiłku, typu uprawianego sportu lub sportów oraz do stylu życia.

Źródło: Onesano