Kipchoge znów pobiegnie w Maratonie Berlińskim

Organizatorzy  49. BMW Berlin Marathon ogłosili dzisiaj nazwiska zawodników elity, którzy powalczą o zwycięstwo w biegu zaplanowanego na 24 września. Awizują start rekordzisty świata Eliuda Kipchoge z Kenii, a także Etiopczyka Amosa Kipruto, który pięć lat temu w stolicy Niemiec finiszował tuż za jego plecami. Wsród kobiet najmocniejsza wydaje się jego rodaczka Tigist Assefa, rewelacja ubiegłorocznej edycji biegu. Jej najpoważniejszą rywalką powinna być Kenijka Sheila Chepkirui, rekordzistka berlińskiego półmaratonu.

Kipchoge jak bumerang

W zeszłym roku Eliud Kipchoge w Berlinie z czasem 2:01:09 zmiażdżył swój poprzedni rekord świata, który wynosił 2:01:39. Było to jego czwarte zwycięstwo i drugi rekord świata uzyskany przez niego na berlińskich ulicach.

Fot. SCC Events / Petko Beier

38-letni Kenijczyk docenia doskonałą organizację biegu oraz szybką trasę  i chyba dlatego do stolicy Niemiec powraca jak bumerang. Wystartuje tutaj już po raz szósty w karierze. Czy ponownie jako pierwszy przekroczy metę za Bramą Brandenburską pod koniec września? Zobaczymy, czy szóste miejsce Kipchoge na wiosennym maratonie w Bostonie (2:09:23) było tylko wypadkiem przy pracy. A może to zmierzch formy wielkiego mistrza?

fot. SCC EVENTS/PHOTORUN

Zdaniem organizatorów, groźnym rywalem dla Kenijczyka może być Amos Kipruto z Etiopii. To zwycięzca ubiegłorocznego TCS London Marathon, który w 2022 roku również stanął na podium jako drugi na maratonie w Tokio z rekordem życiowym 2:03:13.

Patrząc na rozwój tego 30-letniego zawodnika, możemy się spodziewać emocjonującej walki o pierwsze miejsce. Kipruto zna szybką trasę w Berlinie. W 2018 roku przybiegł do mety jako drugi. Ustąpił wtedy jedynie… Eliudowi Kipchoge.

Assefa powtórzy sukces?

W 2022 roku Tigist Assefa ustanowiła spektakularny rekord trasy na szybkich ulicach Berlina. 26-latka na starcie stanęła jako outsiderka z mocno przeciętnym rekordem życiowym 2:34:01. Etiopka zaliczyła jednak niesamowity bieg i pewnie wygrała 48. BMW Berlin Marathon w czasie 2:15:37, który jest trzecim najlepszym wynikiem w historii i rekordem Etiopii. W tym roku Assefa z pewnością będzie chciała powtórzyć swoje zwycięstwo w Berlinie.

fot. SCC EVENTS/PHOTORUN

Przedstawiana jako jej rywalka Sheila Chepkirui również ma na swoim koncie rekordy Berlina. Kenijka błysnęła formą na tegorocznym Generali Berlin Half Marathon. Pomimo mroźnych warunków, wygrała bieg ustanawiając rekord trasy wynoszący 1:05:02.

W tym roku na wiosnę Kenijka ścigała się w Londynie, ale czas 2:18:51 wystarczył jej tylko do zajęcia niefortunnego czwartego miejsce w silnej stawce. Celem Chepkirui w Berlinie będzie podium, uważana jest za najpoważniejszą konkurentkę Assefy.

Bieganie to ruch społeczny

– Oczywiście jesteśmy bardzo zadowoleni z zaangażowania Sheila Chepkirui, Tigist Assefy, Amosa Kipruta i Eliuda Kipchoge. Dla SCC Events jest to kolejne międzynarodowe wydarzenie, na którym możemy zaprezentować światową czołówkę. Gdzie indziej uczestnicy i widzowie mogą cieszyć się taką kombinacją sportu na światowym poziomie i amatorskiego sportu? Dla nas to także okazja do inspiracji – w końcu bieganie to ruch społeczny – podkreślił Jürgen Lock, CEO SCC Events.

BMW Berlin Marathon to jeden z najbardziej prestiżowych maratonów na świecie. Organizator SCC EVENTS spodziewa się udziału ponad 45 tysięcy biegaczy z około 150 krajów. Zapisy na bieg są już dawno zamknięte. Na listę startową można dostać się jeszcze tylko poprzez ścieżkę charytatywną lub wykupując pakiet u tour operatora.

Źródło: SCC Events

fot. w nagłówku SCC EVENTS/PHOTORUN