Półmaraton Lasy nad Utratą świętuje podwójny jubileusz

Daje źródło satysfakcji i może być ujściem energii, a teraz dostarcza kolejne powody żeby wystartować. Już 16 września odbędzie się okrągła piąta edycja Półmaratonu Lasy nad Utratą. Okazji do świętowania jest więcej, bo swoje 70-lecie obchodzi też gmina Michałowice, po której terenie prowadzi malownicza trasa. Z okazji dwóch jubileuszy warto się ruszyć. Zapisy wystartowały.

Dla wytrawnych biegaczy może być to doskonały sprawdzian przed jesiennymi maratonami, dla innych możliwość sprawdzenia swoich postępów, ale dla większości sam udział i przekroczenie linii mety będzie już powodem do radości. W programie oprócz biegu głównego na około 21 km, czekają też biegi na 5 km, sztafeta mieszana i biegi dzieci na dystansach od 200 m, 400 m i 1000 m, w zależności od wieku.

Wyjątkowy rok

Tak jak przed rokiem strefa startu i mety oraz całe miasteczko, znajdować będą się w strefie rekreacyjnej przy zalewie w Komorowie, położonej około 30 minut drogi autem od centrum Warszawy. Trasy biegów nie uległy zmianie i prowadzą w większości po duktach Uroczyska Chlebów i Lasu Komorowskiego, obok przepływającej rzeki Utraty. Uczestnicy biegu głównego mają do pokonania cztery pętle oraz dobieg i powrót w kierunku startu/mety. Pewną zmianą jest to, że organizatorzy w tym roku postawili tylko na sztafety mieszane.

Półmaraton Lasy nad Utratą to jedna z największych lokalnych imprez biegowych w gminie Michałowice. Organizatorzy podkreślają, że ten rok jest wyjątkowy, bo zbiegają się dwa jubileusze: półmaratonu, który odbywa się po raz piąty i gminy Michałowice, która 70 lat temu po raz pierwszy pojawiła się na mapach Polski.

– Przygotowaliśmy z tej okazji specjalne medale dla uczestników biegów, z podwójnym jubileuszem. Mamy także niespodzianki dla osób, które otrzymają numery 5 i 70 na liście startowej obydwu biegów, a także zajmą takie miejsca w końcowej kwalifikacji – mówi Andrzej Jurewicz, inspektor ds. sportu w Referacie Kultury i Promocji Urzędu Gminy Michałowice.

Rok temu w wydarzeniu udział wzięło udział blisko 400 osób. W biegu na 5 km zwyciężyli Filip Chyłkowski (17:54) i Eliza Galińska (18:17). Najszybszą sztafetą była sztafeta mieszana Big Bad Wolf (1:33:10). Natomiast w półmaratonie triumfowali Damian Falandysz (1:17:38) i Beata Zaręba (1:42:55). Zwłaszcza wygrana biegacza z Pruszkowa okupiona była perypetiami na trasie i jak sam przyznaje często wspomina tamten bieg.

– Do zeszłorocznego startu wracam dość często myślami, a to dlatego, że mimo upadku na trasie i podkręcenia stawu skokowego już na początku drugiej pętli udało mi się odzyskać tempo i rytm biegu. Po upadku byłem zmuszony przejść do marszu i truchtania przez 300 – 400m aby rozruszać nogę. Mimo bólu nogi zaciskałem zęby i zaciekle goniłem lidera, który mocno mi odskoczył. Na trzeciej pętli już dzieliło nas około 30-50m. Na ostatniej pętli zaatakowałem, wyprzedziłem go i nadal z bólem potrafiłem dobiec pierwszy do mety – opowiada Damian Falandysz. – Teraz na biegach ultra, w których biegam dość dużo, kiedy przychodzi kryzys lub jakiś ból mięśniowy czy stawowy, to wspominam te chwile z tego startu i wtedy już jestem pewien, że dam radę – dodaje.

Nikt nie będzie się nudzić

Po raz trzeci w organizację wydarzenia włącza się też Akademicki Związek Sportowy Warszawa. Tradycyjnie dbają oni o każdy szczegół, bo na to składa się ogólny odbiór imprezy.

– Będzie jubileuszowo i będzie na sportowo. W AZS bardzo lubimy takie wydarzenia, w których uczestnicy nie są anonimowi. Ktoś powie, że to zawody kameralne, ale to nie znaczy, że mniej ważne. Każdy będzie odczuwał wyrzut adrenaliny przed startem i ekscytację. Zarówno ktoś kto biegnie po raz pierwszy, piąty, czy 70-ty. Dodatkowo biegacze biegać będą po pięknych zielonych terenach. Pętle są na tyle długie, że nikt nie powinien się nudzić – mówi Rafał Jachimiak, wiceprezes AZS Warszawa.

5. Półmaraton Lasy nad Utratą odbędzie się w sobotę 16 września. Biuro zawodów otwarte będzie od godziny 9:00. Początek biegów dla dzieci od godziny 10:15. Start biegu na 5 km o godzinie 11. Start półmaratonu i sztafety o godzinie 12:00.. Limit czasu na pokonanie półmaratonu wynosi 2 godziny i 50 minut.

Do 31 sierpnia obowiązuje niższa opłata startowa. W biegu dzieci wynosi 15 zł, w biegu na 5 km wynosi 60 zł, w półmaratonie 75 zł i sztafecie 240 zł. Od 1 września opłata wzrasta. Zgłoszenia internetowe na 5 km i półmaraton przyjmowane są do 14 września na stronie online.datasport.pl. W biurze zawodów nie będą prowadzone zapisy.

Impreza kończy pięć lat

Pierwsza edycja Półmaratonu Lasy nad Utratą odbyła się w 2019 roku. Inauguracyjna odsłona cieszyła się dużym zainteresowaniem przyciągając łącznie 378 osób na dwóch dystansach. Zawody nie przegrały też z pandemią i w kolejnych latach na stałe wpisały się w krajobraz imprez sportowych. Licznie startują tu mieszkańcy Michałowic, ale nie tylko bo spotkać można biegaczy z Pruszkowa, Piastowa, Komorowa oraz Warszawy.

Organizatorami wydarzenia jest Gmina Michałowice, AZS Warszawa i Ekobygada. Projekt dofinansowany z budżetu Gminy Michałowice w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych.

Źródło: AZS Warszawa