Reprezentacja Polski na Mistrzostwa Europy U20 w Jerozolimie

Siedemdziesiątka młodych zawodników będzie reprezentować Polskę podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy U20 w Jerozolimie. Zawody od 7 do 10 sierpnia odbywać się będą na stadionie Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Lider bez presji

Jednym z liderów reprezentacji Polski będzie Maksymilian Szwed. Specjalizujący się w biegu na 400 metrów sprinter łódzkiego AZS-u podczas niedawnych mistrzostw Polski juniorów w Lublinie uzyskał czas 45.70. To najlepszy wynik w tym sezonie w Europie oraz najlepszy rezultat uzyskany przez polskiego juniora na tym dystansie od 35 lat.

Będę starał się zaprezentować z jak najlepszej strony. Rola lidera europejskich tabel nie wprowadza dodatkowej presji. Po prostu chcę ponownie dobrze pobiec i pokazać, że moje wyniki z tego sezonie nie są dziełem przypadku, a efektem ciężkiego treningu – mówi przed mistrzostwami Europy Maksymilian Szwed.

fot. Tomasz Kasjaniuk

Zakrzewski faworytem

Na bieżni może królować też Marek Zakrzewski. Sprinter AML-u Słupsk – nie licząc zawodnika z Rosji – jest obecnie najszybszym Europejczykiem w biegu na 200 metrów oraz zajmuje jedno z czołowych miejsc w tabelach biegu na 100 metrów. Podopieczny Tomasza Czubaka przed rokiem został w Jerozolimie mistrzem Europy do lat 18.

– Wyniki, jakie uzyskał Marek na mistrzostwach Polski w Lublinie pokazują, że razem z trenerem wykonali dobrą pracę. Wtedy nieco pomagał wiatr, ale nie zmienia to faktu, że Zakrzewski będzie jednym z faworytów zawodów w Jerozolimie. Zna ten stadion, wygrał tam przed rokiem. To też dodatkowy atut – zauważa Sławomir Landyszkowski, trener główny bloku sprintu w Polskim Związku Lekkiej Atletyki.

Ciekawie zapowiada się też start Zuzanny Maślanej w pchnięciu kulą. Zawodniczka, która w tym roku rekord Polski doprowadziła do poziomu 17.25 jest wiceliderką europejskich tabel.

– Zuzanna ma doświadczenie w startach na imprezach międzynarodowych. Rok temu była trzecia na mistrzostwach świata juniorów. Do Jerozolimy pojedzie z pewnością pewna swoich możliwości i chociaż w tabelach Niemka Ndubuisi wyprzedza ją o przeszło 25 centymetrów to nie znaczy, że nasza zawodniczka nie ma szans na wygraną – mówi Marcin Góra, kierownik szkolenia młodzieży w Polskim Związku Lekkiej Atletyki.

27. Mistrzostwa Europy U20 odbędą się pomiędzy 7 i 10 sierpnia. Zawody zorganizuje Jerozolima, która w roli gospodarza wydarzenia zastąpiła jesienią ubiegłego roku rumuńskie miasto Kluż-Napoka. Generalnym sponsorem reprezentacji Polski jest Grupa ORLEN.

Pełny skład reprezentacji Polski

Źródło: PZLA

fot. w nagłówku Tomasz Kasjaniuk