TCS Amsterdam Marathon wyprzedany! Bieg za ponad trzy miesiące

47. edycja TCS Amsterdam Marathon odbędzie się w niedzielę 15 października, ale już na początku lipca rozeszły się wszystkie pakiety  na bieg maratoński, półmaraton oraz bieg na zawody na dystansie 8 km. Na listach znajduje się łącznie ponad 45 tysięcy biegaczy, spośród których 20 tysięcy wystartuje w biegu głównym na trasie o długości 42,195 km. Największy bieg maratoński w Holandii po raz pierwszy w historii ruszy z dwóch lokalizacji.

Nigdy wcześniej limit uczestników jesiennego maratonu w Amsterdamie nie został osiągnięty tak szybko. Bieg posiada najwyższą kategorię World Athletics Platinum Label i przyciąga na start światową czołówkę i całą masę amatorów. Ponad połowa uczestników pochodzi spoza Holandii (65%).

Start z dwóch lokalizacji

Bieg wyprzedał się ze sporym wyprzedzeniem również w ubiegłym roku, co dało organizatorom wystarczający powód do udostępnienia dodatkowych pakietów dla maratończyków. Wyzwaniem, z którym musieli się zmierzyć, było takie zaplanowanie startu, aby pomieścić 20 tysięcy osób. Ponieważ Stadion Olimpijski może pomieścić jedynie 15 tysięcy zawodników, pozostałe 5 tysięcy uczestników wyruszy z innej lokalizacji znajdującej się poza tą areną. Po jednym kilometrze obie grupy połączą się, a wszyscy biegacze będą pokonywać dokładnie tę samym trasę z Vondelpark. Na każdego maratończyka czekać będzie meta na Stadionie Olimpijskim.

– Jestem niezwykle dumny, że TCS Amsterdam Marathon tak się rozwija. Oznacza to, że możemy coraz śmielej rywalizować z największymi maratonami na świecie. Dodając drugą lokalizację startu, możemy umożliwić jeszcze większej liczbie maratończyków cieszenie się szybką trasą poprowadzoną wzdłuż wielu unikalnych atrakcji Amsterdamu – powiedział René Wit, dyrektor TCS Amsterdam Marathon.

Święto biegania

W programie 47. TCS Amsterdam Marathon poza biegiem głównym znajduje się również Mizuno Half Marathon. Największy półmaraton w Holandii ponownie zgromadzi na starcie 20 tysięcy zawodników. Na bieg TCS 8K zapisanych jest 5 tysięcy uczestników.

Organizator imprezy, Le Champion zapowiada, że wkrótce ogłosi pierwsze nazwiska zawodników elity. Rekord trasy wynoszący 2:03:39 pochodzi z 2021 roku. Jego autorem jest Tamirat Tola z Etopii.

Źródło: Le Champion