Budapeszt 2023. Faith Kipyegon i Soufiane El Bakkali znów mają złote medale

Kenijka Faith Kipyegon i Marokańczyk Soufiane El Bakkali wczoraj w Budapeszcie potwierdzili swoją supremację na odpowiednio na dystansie 1500 m i 3000 m z przeszkodami. Wygrali pewnie swoje finały i obronili tytuły mistrzów świata wywalczone przed rokiem w Eugene.

W finale męskiego biegu na 3000 m z przeszkodami o złoto walczyli dwukrotny mistrz świata i olimpijski Soufiane El Bakkali i Etiopczyk Lamecha Girma, rekordzista świata na tym dystansie. Główni aktorzy tego widowiska spotkali się tylko raz w tym sezonie w Dausze, gdzie zwyciężył Lamecha Girma.

W Budapeszcie obaj byli jedynymi dwoma zawodnikami w stawce, którzy w tym sezonie uzyskali wyniki poniżej ośmiu minut.

Girma w czerwcu pobił rekord świata na mityngu Diamentowej Ligi w Paryżu w czerwcu, osiągając zdumiewający czas 7:52.11. Z kolei Soufiane El Bakkali rozpoczął sezon w maju od zawodów w Rabacie (7:56.68), a potem wziął udział w dwóch mityngach Diamentowej Ligi w Sztokholmie i Chorzowie. Wszystkie trzy mityngi 27-latek wygrał.

Mistrz potwierdził klasę

W biegach eliminacyjnych obaj wyglądali na bardzo mocnych, ale finał to zupełnie inna historia. W swoim charakterystycznym stylu El Bakkali pozostawał z tyłu, podczas gdy Girma, szybko przesunął się do środka stawki. Marokańczyk jednak pozostał czujny i tylko wyczekiwał na odpowiedni moment do ataku.

Taki nadarzył się, gdy zawodnicy wbiegli na ostatnie okrążenie. El Bakkali wtedy przyspieszył a jego rywal z Etiopii zareagował za późno. W efekcie Marokańczyk dotarł do mety z przewagą około 20 metrów i z czasem 8:03.53 zdobył swój drugi z rzędu tytuł mistrza świata. Z kolei 22-letni Girma finiszował z wynikiem 8:05.44 i wywalczył trzeci z rzędu srebrny medal globalnego czempionatu.

Mimo upadku na jednej z przeszkód, Kenijczyk Abraham Kibiwot, zdołał wyprzedzić swojego rodaka Leonarda Kipkemoi Betta i zdobył brązowy medal z czasem 8:11.98.

Kipyegon z trzecim tytułem mistrzyni świata na 1500 m

Główną pretendentką do złota w biegu na 1500 m była Faith Kipyegon, która w tym sezonie zdążyła już pobić rekordy świata na dystansach 1500 m, mili i 5000 m.

Kenijka szybko wyszła na prowadzenie i tylko Nelly Chepchirchir próbowała utrzymać tempo liderki. Sił wystarczyło jej jednak tylko na pierwsze 400 metrów.

Holenderka Sifan Hassan pozostawała z tyłu i czekała na ostatnie okrążenie, aby przypuścić atak na medal.

Szyki pomieszała jej jednak Etiopka Diribe Welteji, która nie dała się wyprzedzić. Ostatecznie Faith Kipyegon zwyciężyła z wynikiem 3:54.87, druga Welteji zameldowała się z czasem 3:55.69. Hassan musiała pocieszyć się brązem (3:56.00).

Na kolejnych miejscach uplasowały się Ciara Mageean z rekordem Irlandii (3:56.61) i Nelly Chepchirchir z rekordem życiowym 3:57.90.

Źródło: World Athletics, red