Cztery Kenijki na czele elity kobiet Maratonu Nowojorskiego

Kenijki Sharon Lokedi, Hellen Obiri, Peres Jepchirchir i Brigid Kosgei otwierają listę elity kobiet TCS New York City Marathon, który odbędzie się 5 listopada. W tym artykule przybliżamy sylwetki tych utytułowanych biegaczek.

Po raz pierwszy w historii na trasie maratonu w Nowym Jorku staną ubiegłoroczna zwyciężczyni, mistrzyni Maratonu Bostońskiego, mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata.

Lokedi i Obiri pewne siebie

Tytułu sprzed roku bronić będzie Sharon Lokedi, która jak sama mówi, nie spodziewała się, że wygra najsłynniejszy maraton na świecie. Do mety dotarła ze znakomitym wynikiem 2:23:23. Była ósmą zawodniczką, która wygrała nowojorski bieg w maratońskim debiucie.

– W ubiegłym roku przystąpiłam do maratonu w Nowym Jorku z celem bycia w środku stawki, jednak wynik okazał się lepszy, niż mogłam sobie wyobrazić – powiedziała Sharon Lokedi. – W tym roku wracam z innym nastawieniem, głodna obrony tytułu i rywalizacji z najszybszymi kobietami na świecie – dodała 29-letnia biegaczka.

fot. Erik van Leeuwen, GFDL, via Wikimedia Commons

Mocną faworytką biegu w Nowym Jorku jest Hellen Obiri, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska na 5000 m i siedmiokrotna mistrzyni świata na tym dystansie. W tym roku w kwietniu Kenijka wygrała Maraton Bostoński w swoim drugim starcie na królewskim dystansie. Debiutowała w Nowym Jorku, z czasem 2:25:49 zajęła szóste miejsce. W marcu 33-letnia zawodniczka wygrała United Airlines NYC Half z wynikiem 1:07:21, chociaż stać ją na jeszcze szybsze bieganie – jej rekord życiowy w półmaratonie to imponujące 1:04:22.

– Z rocznym doświadczeniem w maratonie, po zwycięstwie w Bostonie (z czasem 2:21:30 – przyp. red.) i po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych, w tym roku przyjeżdżam do Nowego Jorku z większą pewnością siebie – mówi Hellen Obiri.Cieszę się, że będę mogła pokazać, na co mnie stać i że moje zwycięstwo w marcu w United Airlines NYC Half było tylko wstępem do kolejnego sukcesu – dodała.

Jepchirchir chce odzyskać tytuł, Kosgei zadebiutuje

Liczbą różnych tytułów Obiri wcale nie ustępuje 29-letnia Peres Jepchirchir, która ma na koncie wygrany maraton olimpijski w Tokio, dwa mistrzostwa świata w półmaratonie (Cardiff, Gdynia), a także zwycięstwa w dwóch maratonach z cyklu Abbott World Marathon Majors w Nowym Jorku (2021) i Bostonie (2022). W tym roku z wynikiem 2:18:38 zajęła trzecie miejsce w Londynie.

– Byłam bardzo rozczarowana, że w zeszłym roku z powodu kontuzji nie mogłam obronić swojego tytułu w Nowym Jorku. Ponowne zwycięstwo w Central Parku było moją główną motywacją w rozpoczęciu jesiennych przygotowań. Start w Nowy Jorku to dla mnie ważny krok w kierunku obrony złotego medalu olimpijskiego w przyszłym roku w Paryżu  – twierdzi Peres Jepchirchir.

Jesteśmy ciekawi, jak 5 listopada spisze się Brigid Kosgei, rekordzistka świata w maratonie (2:14:04) z 2019 roku i wicemistrzyni olimpijska z 2021 roku. W dotychczasowej karierze Kenijka wygrała pięć biegów z serii Abbott World Marathon Majors – dwa w Chicago i Londynie oraz w Tokio. W Nowym Jorku pobiegnie po raz pierwszy.

– Jestem bardzo podekscytowana moim debiutem w Nowym Jorku tej jesieni – zaznacza Brigid Kosgei.Nie martwię się o trasę, ponieważ wcześniej odnosiłam sukcesy w maratonach o pagórkowatym terenie wcześniej, ale Nowy Jork zawsze oznacza mocną konkurencję dlatego, wiem, że muszę być w najlepszej możliwej formie, aby rywalizować z resztą zawodniczek – dodaje 29-letnia Kenijka.

TCS New York City Marathon odbędzie się 5 listopada. Na liście startowej biegu znajduje się ponad 55 tysięcy zawodników z całego świata.

Źródło: NYRR, red

fot. w nagłówku Metropolitan Transportation Authority of the State of New York from United States of America, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons