Druga edycja militarnego Crossu Fortecznego już za niecały miesiąc

W sobotę, 16 września na terenie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie odbędzie się 2. edycja Crossu Fortecznego Pamięci Janusza Kusocińskiego. Na selektywnej, około 5-kilometrowej trasie uczestnicy pokonają szereg militarnych oraz naturalnych przeszkód. Do końca sierpnia obowiązuje niższa opłata startowa.

Po zeszłorocznej, premierowej edycji Crossu Fortecznego, organizatorzy poinformowali o terminie drugiej odsłony militarno-przygodowego biegu. Tegoroczne zmagania na terenie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie odbędą się w sobotę, 16 września.

Termin startu nie jest przypadkowy. 17 września 1939 roku rozpoczęła się sowiecka inwazja na Polskę podczas II wojny światowej. Patron biegu – Janusz Kusociński, bronił stolicy przed faszystowskimi wojskami na terenie Fortu IX Twierdzy Warszawa, gdzie został ciężko ranny. Upamiętnia to znajdujący się na terenie muzeum obelisk.

Na trasie jak na polu walki

Przypomnijmy, że w zeszłym roku uczestnicy mieli do pokonania trasę około 5 kilometrów, wiodącą przez teren muzeum oraz sąsiadującego z nim Skweru Ormiańskiego. W pierwszej fazie biegu zawodnicy pokonywali specjalnie przygotowane dla nich lub naturalne przeszkody, takie jak: ostre zakręty, kolczaste zasieki, barierki, podbiegi, a nawet fosę!

Końcówka biegu była naszpikowany prawdziwymi „militariami”, przenoszącymi startujących do czasów wojny. Uczestnicy mierzyli się z zabytkowymi czołgami, samolotami czy wozami bojowymi, a wszystko w asyście wolontariuszy, z których część przebrana była w mundury z tamtej epoki. W celu zwiększenia skali trudności rywalizacji, każdy zawodnik biegł z kilkukilogramowym workiem wypełnionym piaskiem.

Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczna odsłona będzie jeszcze bardziej selektywna.

Premierową edycję potraktowaliśmy jako przetarcie przed prawdziwym wysiłkiem towarzyszącym każdej militarno-survivalowej rywalizacji. Na pewno zwiększymy liczbę przeszkód i wyzwań, a także stopień ich trudności. Chcemy, żeby nasi uczestnicy poczuli się jak na polu walki, czemu sprzyja klimat terenu gospodarza, czyli Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej – powiedział Sławek Jagnyziak, dyrektor sportowy Crossu Fortecznego

Zapisy trwają

Z uwagi na specyfikę miejsca oraz obowiązujące tam względy bezpieczeństwa, pula miejsc startowych została ograniczona do 200. Rywalizacja toczona będzie w kilkudziesięcioosobowych grupach, ruszających na trasę co kilkanaście minut. Prowadzona będzie klasyfikacja OPEN oraz militarna z podziałem na płeć. Udział w kategorii militarnej wymagać będzie posiadania co najmniej obuwia wojskowego.

Zapisy na zawody prowadzone są na stronie internetowej https://zapisyonline.pl/wydarzenie/495,cross-forteczny-pamieci-janusza-kusocinskiego

Organizatorem Crossu Fortecznego Pamięci Janusza Kusocińskiego jest Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Sportu, a współorganizatorami są: Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie oraz Urząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Źródło: Projekt Komunikacja