Dzisiaj wieczorem finał biegu na 400 m. Czy Natalia Kaczmarek zdobędzie medal Mistrzostw Świata?

W poniedziałek Natalia Kaczmarek zakwalifikowała się do finału rozgrywanych w Budapeszcie lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w biegu na 400 m. Dokonała tego jako czwarta Polka w historii po Annie Kiełbasińskiej (2022) oraz Justynie Święty-Ersetic i Idze Baumgart-Witan (2019). Podopieczna Marka Rożeja była najszybsza wśród półfinalistek. Dzisiaj, (środa 23 sierpnia) o 21:35 Polka stanie do walki o medale jako jedna z faworytek biegu.

Zmęczyła rywalkę

Kaczmarek pewnie awansowała do finału wygrywając swoją serię z drugim najlepszym wynikiem w karierze 49.50 – słabszym od jej życiówki zaledwie o dwie setne. Jak zauważył Tomasz Wieczorek, sędzia i statystyk PZLA osiągnięty przez nią czas to rekord półfinałów na mistrzostwach świata. Poprzedni (49.51) należał do Jamajki Shericki Williams i został ustanowiony w Berlinie w 2009 roku.

Do osiągnięcia takiego czasu przyczyniła się Sada Williams z Barbadosu, która do końca usiłowała wskoczyć przed Polkę. Ostatecznie musiała uznać wyższość naszej lekkoatletki, ale czas, który uzyskała 49.58 to jej nowy rekord życiowy i przy okazji rekord kraju.

fot. Tomasz Kasjaniuk

– Chciałam wygrać swoją serię po pierwsze, żeby w finale mieć lepszy tor, a po drugie, żeby trochę zmęczyć rywalkę, bo wydaje mi się, że starczy mi sił na finał. Chciałam, żeby też pobiegła do końca, bo wierzę, że im bardziej zmęczone rywalki, tym lepiej dla mnie w finale – tłumaczyła po półfinałowym biegu Natalia Kaczmarek.

Wszystkie oczy na szóstkę

Już wiemy, że nasza zawodniczka pobiegnie z toru szóstego. Po prawej ręce będzie miała najgroźniejszą rywalkę – Dominikankę Marileidy Paulino, która w tym roku w maju w Los Angeles uzyskała fenomenalny rekord życiowy 48.98.  Po lewej zaś inną pretendentkę do medalu, czyli Holenderkę Lieke Klaver z rekordem życiowym 49.81. Sada Williams pobiegnie na torze ósmym.

– Moje odczucia po półfinałach MŚ na 400m kobiet: aż 4 zawodniczki jako pretendentki do złota. Wydaje się, że tutaj kluczowa role rozegra dobra regeneracja oraz zachowanie zimnej krwi z odrobina szaleństwa w finale – napisała Anna Kiełbasińska w mediach społecznościowych.

Stawkę zawodniczek uzupełniają – Belgijka Cynthia Bolingo (49.96), Jamajka Candice McLeod (49.51), Rhasidat Adeleke z Irlandii (49.20) oraz Amerykanka Talitha Diggs (49.93).

fot. Tomasz Kasjaniuk

Gdzie obejrzeć finał na 400 m?

Dotychczasowy bilans startów Polek w finale Mistrzostw Świata na 400 m obejmuje występ w 2019 roku Dausze Justyny Święty-Ersetic i Igi Baumgart Witan oraz Anny Kiełbasińskiej rok temu w Oregonie. Najwyższe miejsce – siódme, zajęła Święty-Ersetic, pozostałe nasze zawodniczki uplasowały się na pozycji ósmej.

Natalia Kaczmarek stoi przed szansą nie tylko na medal Mistrzostw Świata, ale również pobicia wynoszącego 49.28 rekordu Polski, który od 1976 roku należy do Ireny Szewińskiej.

Finał w biegu na 400 metrów kobiet będzie można obejrzeć w TVP Sport i Eurosporcie. Początek rywalizacji o 21:35. Wcześniej, o 21:01 w półfinale biegu na 100 m przez płotki pobiegnie Pia Skrzyszowska.

red

fot. w nagłówku Tomasz Kasjaniuk