Jubileuszowy „Żyrardów w Biegu” za nami

W ostatnią niedzielę sierpnia ponad 100 biegaczy wystartowało na dwóch dystansach – 5 i 10 km podczas „Żyrardów w Biegu”. Rywalizacja toczona była na nowej trasie, biegnącej wokół malowniczego Zalewu Żyrardowskiego, a uczestnikom przez cały dystans  towarzyszyła bardzo wysoka temperatura.

Tegoroczna edycja „Żyrardów w Biegu” była jubileuszową, 10-tą z kolei. Rocznicowy charakter zawodów zbiegł się w czasie ze zmianą trasy na nową. Uczestniczy przemierzali kolejne kilometry na 2 lub 4 rundach (w zależności od dystansu), okalających malowniczo położony Zalew Żyrardowski.

Biegacze wystartowali punktualnie o godzinie 10:00 przy dość łaskawej aurze. Nie sprawdziły się wcześniejsze prognozy mówiące o obfitych opadach deszczu i burzach, co nie oznacza, że warunki były wymarzone do rywalizacji. Lejący się z nieba żar nie ułatwiał zmagań biegowych.

Kto najlepszy w Żyrardowie?

Pierwsi na metę wpadli uczestnicy krótszego dystansu. Wśród mężczyzn najszybciej 5-kilometrową trasę pokonał Piotr Antosik z Dogoń Grodzisk Mazowiecki w czasie 17:52 przed Pawłem Kątniakiem z Łodzi (19:30) oraz Arturem Urzykowskim z Obstacle Center Team (19:39).

W gronie kobiet zwyciężczynią okazała się Anna Gadomska z PZU Sport Team  (21:39). Za jej plecami na metę wpadła Justyna Ciecharowska z okolicznego klubu Run de Girard (22:40) oraz Joasia Leszczyńska z WKZ Kozienice – BBL (23:23).

Nie mniejsze emocje towarzyszyły zmaganiom w biegu głównym na 10 km. Liderem w gronie mężczyzn okazał się zaledwie 16-letni Bartosz Antosik z Dogoń Grodzisk Mazowiecki. Nastolatek uzyskał fantastyczny jak na swój wiek rezultat 36:08, zostawiając w pokonanym polu starszych kolegów. Drugie miejsce zajął Aleks Ziemkowski (37:24), a trzecie – Jacek Traczyński z Tonbrdge AC (38:36).

Najszybszą panią na dystansie głównym była Miłosława Wasiak z Olsztyna (43:42), która o niemal dwie minuty pokonała Joannę Tereszkiewicz z Warszawy (45:25) oraz Katarzynę Siewruk z Warsaw Run Club (50:17).

Cieszymy się, że nasz bieg z roku na rok przyciąga coraz szersze rzesze miłośników biegania, których – mimo bardzo słonecznej aury, zachęciła do startu nowa trasa oraz wyjątkowy klimat lokalnego biegu wokół malowniczego zalewu – powiedział Wojciech Pawelec, dyrektor sportowy biegu.

Bieg przyjaźni

„Żyrardów w Biegu” miał w tym roku formułę Biegu Przyjaźni Polska – Afryka Południowa, dlatego na starcie oraz mecie pojawili się m.in. radca Ambasady Republiki Południowej Afryki David Wiid oraz Anna Czapiewska-Brabander, prezes Stowarzyszenia Polska-Afryka Południowa, którzy wręczyli zwycięzcom południowoafrykańskie wina i likiery.

Bieg towarzyszył zmaganiom w ramach ostatniej tegorocznej odsłony cyklu wyścigów kolarstwa szosowego ŻTC BIKE RACE.

Pełne wyniki biegu dostępne są pod adresem: https://www.ztc.pl/wyniki.html .

Źródło: Projekt Komunikacja