Przed nami weekend z Chudym Wawrzyńcem w randze PZLA Mistrzostw Polski

Już jutro na trasie z Rajczy do Ujsoł odbędą się 9. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na Ultra Dystansie. Areną zmagań będzie ponad 80-kilometrowa trasa Chudego Wawrzyńca.

Chudy Wawrzyniec to ultramaraton rozgrywany na szlakach Beskidu Żywieckiego od 2012 roku. Zawody mają unikatową formułę wyboru dystansu już podczas biegu. Dzieje się to po 40. km. Długa trasa to ok. 82 km i 3825 m w górę. I to właśnie na tym dystansie po raz czwarty zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na Ultra Dystansie.

Dla kogo medale?

Listy startowe – szczególnie mężczyzn – wyglądają imponująco. Jest m.in. cała trójka z podium z ubiegłorocznej edycji –  Tomasz Skupień, Paweł Czerniak i Kamil Leśniak oraz tegoroczny Mistrz Polski na Długim Dystansie – Andrzej Witek. Wśród kobiet w stawce jest m.in. niezwykle doświadczona Ewa Majer – czwarta w rywalizacji najlepszych biegaczek ultra w kraju w 2020 roku oraz Urszula Paprocka – czwarta w tegorocznych Mistrzostwach Polski na Długim Dystansie.

fot. Katarzyna Gogler

– Nastawiam się na walkę, z założeniem, że obserwuję co robią rywale. Z moją formą jest dobrze, ale najwięcej powie o niej sam bieg. Byłem na Chudym dwa razy i zdobyłem dwa medale – to najlepszy dowód na to, że trasa mi pasuje. To podobny teren do tego, na którym na co dzień trenuję. Co więcej fakt, że formuła zawodów zabrania pomocy z zewnątrz, czyli supportu, działa na moją korzyść – mówi Tomasz Skupień, zwycięzca Chudego Wawrzyńca 2022, Mistrz Polski na Ultra Dystansie.

Krótsza z tras Chudego to 52 km i 2525 m up. Na obu dystansach limit czasu to 16h. I to właśnie tak długi limit czasowy na dystansie 52 km sprawia, że trasa ta jest dostępna dla początkujących ultrasów.

Również w sobotę, 12 sierpnia odbędzie się rywalizacja na trasie Parszywej Bendoszki. To dystans 60 km i 2935 m w górę. Trasa pokrywa się w części z Chudym Wawrzyńcem 80+. Zawody odbywają się co dwa lata – na przemian z Chudym na dystansie 100 km. Tegoroczna edycja będzie drugą.

Dwa najkrótsze biegi odbędą się się w niedzielę, 13 sierpnia. Najpierw na trasę ruszą uczestnicy Małej Rycerzowej. To widowiskowe 20 km i 1150 m up. Najkrótsza z tras to inov-8 Muńcuł Vertical, czyli niespełna 3 km – non stop pod górę (łącznie 360 m up). Również w niedzielę wystartują dzieciaki i młodzież w ramach Chudego Hulajnika.

Beskidy Run Challenge

Tegoroczna edycja Chudego Wawrzyńca będzie wyjątkową okazją do zdobycia nagród za najszybsze pokonanie odcinków specjalnych. Są dwa takie segmenty. Na tym nie koniec. Zwycięzca i zwyciężczyni każdego z odcinków premiowanych będzie mieć szansę na rywalizację o klasyfikację generalną Beskidy Run Challenge i wygranie 1000 zł w gotówce.

W skład wyzwania wchodzi łącznie pięć odcinków premiowanych – dwa na Chudym Wawrzyńcu, dwa na Maratonie Trzech Jezior oraz jeden na Biegu Breńskie Kierpce. Beskidy Run Challenge to współpraca organizatorów beskidzkich imprez, w celu promocji biegania w Beskidach – także poza zorganizowanymi wydarzeniami.

fot. Katarzyna Gogler

Chudy Wawrzyniec to impreza, której klimat tworzą nie tylko biegacze, ale także lokalni muzycy. Na trasach zawodów, startach oraz mecie uczestnikom będą towarzyszyć dudy, skrzypce i trombity. Inne atrakcje będą czekać na mecie. Warsztaty Fundacji Górom oraz organizatorów akcji Czyste Beskidy to m.in. malowanie etno wzorów, wykonywanie wełnianych owiec metodą filcowania na sucho raz eko warsztaty.

Warto dodać, że uczestnicy zawodów mogli wesprzeć działania Fundacji Górom wybierając pakiet charytatywny.

Zapisy nadal możliwe

Rejestracja do Chudego Wawrzyńca, Parszywej Bendoszki, Małej Rycerzowej, inov-8 Muńcuł Vertical i Chudego Hulajnika będzie możliwa w biurze zawodów.

Źródło: Fundacja Krok do Natury

fot. w nagłówku Katarzyna Gogler