Podwójne złoto Marka Zakrzewskiego na Mistrzostwach Europy juniorów

Marek Zakrzewski jest jedną z największych gwiazd rozgrywanych w Jerozolimie Mistrzostw Europy juniorów. Wczoraj sprinter ze Słupska zdobył złoty medal na dystansie 100 m, a dzisiaj dołożył do tego krążek w tym samym kolorze na 200 m. To pierwszy dublet na tych dystansach podczas juniorskiego czempionatu od 1991 roku.

Wspaniała forma Zakrzewskiego

Zakrzewski świetnie pobiegł wczoraj w krótkim sprincie na 100 m. Z wynikiem 10.25 poprawił rekord Polski juniorów i cieszył się ze złotego medalu. Dzisiaj ponownie błysnął formą w rywalizacji na 200 metrów. W imponującym stylu wygrał finał poprawiając czasem 20.63 rekord życiowy. Nasz młody i utalentowany junior przesunął się na czternaste miejsce w polskich tabelach historycznych. Miejsce dzieli to z wicemistrzem olimpijskim w sztafecie z Moskwy Zenonem Licznerskim.

Zakrzewski będzie juniorem jeszcze w przyszłym sezonie, w którym zaplanowano mistrzostwa globu w tej kategorii wiekowej. Wcześniej, w czwartek, przed naszym sprinterem jeszcze start w Jerozolimie w biegu rozstawnym. Poza tym podopieczny Tomasza Czubaka jest w kadrze Polski na lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Budapeszcie, które rozpoczną się 19 sierpnia.

Brązowy medal w biegu na 400 metrów padł łupem lidera tabel Maksa Szweda. Polak osłabł na finiszowych metrach i ostatecznie zdobył brąz z czasem 46.31. Złoto wybiegał Duńczyk Jónas Gunnleivsson Isaksen – 45.86.

Wiernicka ma srebro

W porannej środowej sesji mistrzostw srebrny medal zdobyła Zuzanna Wiernicka. Stypendystka programu „Wybiegaj w Przyszłość” pobiegła 3000 metrów w czasie 9:21.40 i poprawiła rekord Polski U18, który należał do Sofii Enaoui. Wygrała Agate Caune z Łotwy (8:53.20). Brąz trafił do Niemki Sofii Benfares (9:25.42). Wiernicka ma 17 lat, juniorką będzie do końca 2025 roku.

Czwarte miejsce zajął tyczkarz Michał Gawenda (5.30), który medal przegrał przez zrzutkę w pierwszej próbie właśnie na 5.30. Także czwartą lokatę wywalczyła w biegu na 1500 metrów Julia Gruchała (4:20.19). Piąty na 3000 metrów był Kamil Herzyk (8:49.84). Mateusz Helman wywalczył szóste miejsce w pchnięciu kulą (18.82). Siódma na dystansie 3000 metrów z przeszkodami finiszowała Martyna Krawczyńska (10:27.55).

W półfinale biegu na 400 metrów przez płotki Wiktoria Gadajska ustanowiła czasem 58.40 rekord Polski U18.

Pełne wyniki: Jerozolima