Znamy mistrza Polski w biegu na 10 km. Dwa medale dla Radomia

Wczoraj w Gdańsku rozegrano 14. PZLA Mistrzostwa Polski w biegu na 10 km. Tytuł mistrzowski wywalczył Mateusz Gos, który wyprzedził Mateusz Kaczora i Kamila Jastrzębskiego. To trzeci tegoroczny złoty krążek mistrzostw kraju w kolekcji zawodnika z Radomia.

O medale MP na 10 km mężczyźni tradycyjnie walczyli na trasie Biegu św. Dominika w Gdańsku, która została wytyczona ulicami Długi Targ, Powroźnicza, Kotwiczników, Podwale Przedmiejskie, Zbytki, Bogusławskiego, Ogarna, Garbary, Długa. Meta tradycyjnie została ustawiona przy Fontannie Neptuna.

Gos i Kaczor znów na podium

Rywalizacja toczyła się pod dyktando zawodników RTL Optima Radom – Mateusza Gosa i Mateusza Kaczora. Dobra dyspozycja szczególnie tego pierwszego nie była niespodzianką, bo zaledwie tydzień temu podczas 99. PZLA Mistrzostw Polski w Gorzowie Wielkopolskim zwyciężył na dystansie 5000 m. Poza tym warto pamiętać, że 21-letni podopieczny Artura Błasińskiego to tegoroczny mistrz kraju również na 10 000 m.

Gos w Gdańsku finiszował z wynikiem 29:37 i o 6 sekund pokonał swojego klubowego kolegę Mateusza Kaczora (29:43). Tym samym powtórzył się scenariusz z wiosennych MP na 10 000 m w Olkuszu, gdzie zawodnicy z Radomia zdobyli dwa pierwsze miejsca. Jako trzeci z czasem 29:56 do mety dotarł Kamil Jastrzębski (Ducla Academy Warszawa).

Za zwycięstwo Mateusz Gos otrzymał Puchar Prezydenta Gdańska oraz nagrodę w wysokości 4,5 tysiąca złotych.

– Prowadziłem prawie od początku do końca. Czasami się zmieniałem z: Andrzejem Rogiewiczem, Kamilem Jastrzębskim, a pod koniec biegłem jeszcze za Mateuszem Kaczorem. Na początku biegło mi się OK. Jednak od 6. kilometra zacząłem opadać z sił, ale nie mogłem się poddać. Starałem się „ciągnąć” za Mateuszem jak najdłużej się da. Zachowane resztki sił pozwoliły mi na atak na 500 metrów przed metą – powiedział po biegu Mateusz Gos reporterowi serwisu sport.trojmiasto.pl

Na szóstym miejscu z wynikiem 30:50 uplasował się Szymon Kulka, który niedawno zakończył współpracę z Henrykiem Szostem.

Biegali również na 5 km

W ramach Biegu Św. Dominika odbyły się również biegi na 5 km. W zmaganiach kobiet najlepsza okazała się Julia Koralewska, która uzyskała czas 17:03. Wśród mężczyzn tryumfował Yousif Musa z Arabii Saudyjskiej z wynikiem 14:35.