15. Silesia Marathon gotowy do startu. Święto biegania na Śląsku już w niedzielę

– Silesia Marathon to okazja dla każdego, by pokonać swoje słabości i zmierzyć się z królewskim dystansem 42,195 km. To również szansa, żeby przekonać się na własne oczy jak bardzo zmienił się nasz region i jak wiele oferuje – mówił wczoraj na konferencji prasowej przed jubileuszowym 15. Silesia Marathonem Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. Impreza odbędzie się 1 października, a na listach startowych jest ponad 7 tysięcy zawodników.

Jubileuszowa edycja

Silesia Marathon to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń biegowych w Polsce. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa z wielu powodów. Przede wszystkim ze względu na okrągły jubileusz. To już 15. raz biegacze z całej Polski i nie tylko będą mogli wziąć udział w wyzwaniu, jakim jest ukończenie królewskiego dystansu maratońskiego.

Tak jak co roku, bieg przebiegał będzie przez Chorzów, Katowice, Mysłowice i Siemianowice Śląskie. Zawodnicy metę przekroczą na bieżni legendarnego Stadionu Śląskiego, na trybunach którego licznie zasiądą kibice.

Kolejnym powodem, by nazwać tegoroczny bieg wyjątkowym jest frekwencja. Do udziału w 15. Silesia Marathonie zgłosiło się aż 7253 zawodników. Najwięcej, bo niemal 4,5 tysiąca zamierza wystartować w półmaratonie. Królewski dystans 42,195 km wybrało prawie 2,5 tysiąca biegaczy, a ponad 200 zmierzy się z 50-kilometrową trasą ultramarathonu.

Silesia Półmaraton

– Do startu przygotowują się zawodnicy z całego świata. Ulicami naszych miast pobiegną między innymi maratończycy z Australii, Argentyny, Brazylii, Hong Kongu, Malty, Tajlandii i Tajwanu. Najstarszym zawodnikiem na trasie królewskiego dystansu będzie 78-letni Jan z Katowic. Kibicować też będziemy 77-latkom z Wrocławia, Bielska-Białej, Tychów i Kijowa – informują organizatorzy z Fundacji Silesia Pro Active.

Dla części zawodników będzie to 15. edycja imprezy, ale na listach startowych nie brakuje biegaczy, którzy z trasą Silesia Marathon zmierzą się po raz pierwszy. Aż ciężko w to uwierzyć, ale jedną z takich osób będzie Bohdan Witwicki, czyli założyciel i dyrektor biegu.

Zabrzmi dzwon

Wszystkie biegi 15. edycji zainauguruje dźwięk specjalnego dzwonu, który od tej pory będzie zawsze dawał sygnał do biegu zawodnikom podczas Silesia Marathon.

– Dzwon jest wyjątkowy, bo odlany w znanej ludwisarni Braci Kruszewskich, których dzwony m.in. biją na Zamku Królewskim. Dzwon Silesia Marathon na wyjątkową moc której na nigdy za wiele, dlatego stanie przed biegiem w Biurze Zawodów, a potem da sygnał do startu – podkreślają organizatorzy.

Głównymi starterami tegorocznego wydarzenia będą Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz prof. Jerzy Buzek, który otwierał też pierwszą edycję Silesia Marathonu.

Źródło: Fundacja Silesia Pro Active