9. Cracovia Półmaraton Królewski przedstawił trasę

Organizatorzy 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego zaprezentowali trasę, którą 8 października pokonają biegacze. Na liście startowej jest ponad 6,5 tysiąca osób. Dostępnych jest jeszcze około 1,5 tysiąca pakietów, bowiem limit uczestników wynosi 8 tysięcy.

Pobiegną z historią w tle

Oba największe krakowskie biegi – Cracovia Półmaraton Królewski i Cracovia Maraton prowadzą przez najbardziej charakterystyczne części miasta w myśl hasła „Z historią w tle”. Nie inaczej będzie podczas dziewiątej edycji półmaratonu, chociaż nie obędzie się bez korekty trasy spowodowanej remontami ulic w rejonie Mostu Dębnickiego.

Mimo to na trasie krakowskiej połówki wciąż nie brakuje zabytków oraz malowniczych ulic i deptaków. Uczestnicy półmaratonu przebiegną przez Rynek Główny, na który dotrą Plantami i ul. Floriańską, a następnie podążą ul. Grodzką i ul. Podzamcze obok Wawelu.

Wyższa rozdzielczość

Pokonując dystans 21 km i 97,5 m, biegacze zobaczą najsłynniejsze krakowskie zabytki, takie jak: Wawel, Sukiennice, Barbakan, Bramę Floriańską oraz historyczne budowle sakralne – kościoły Mariacki, św. Apostołów Piotra i Pawła, Na Skałce i inne. W zasięgu wzroku będą mieć także TAURON Arenę Kraków oraz Kładkę im. Ojca L. Bernatka, Ogród Botaniczny, Centrum Kongresowe ICE Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”.

Dodatkową atrakcją ponownie będzie oczywiście meta na płycie głównej w TAURON Arenie Kraków, gdzie biegacze będą finiszować w blasku świateł. Start już tradycyjnie z ul. Stanisława Lema – przed największą halą widowiskowo-sportową w Polsce, która po raz kolejny będzie też bazą imprezy.

Trasa półmaratonu posiada atest World Athletics oraz AIMS, a to oznacza, że można uzyskiwać na niej oficjalne rekordy życiowe. Najszybciej w historii do mety Cracovia Półmaratonu Królewskiego w 2019 roku dotarł Etiopczyk Eneyew Mekonnen, któremu zajęło to 1:01:34.

Trwają zapisy

Trwają internetowe zgłoszenia do 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Do 26 września pakiet startowy kosztuje 170 złotych. Warto pamiętać, że nie zawiera koszulki. Podczas rejestracji zawodnicy deklarują jedynie chęć jej zakupu w Biurze Zawodów na Expo na stoisku partnera technicznego, którym jest marka ASICS.

Cracovia Półmaraton Królewski to jeden z największych biegów na dystansie 21,097 km w kraju. W ubiegłym roku do mety w TAURON Arenie Kraków dotarło 5,8 tysiąca zawodników, ale przed pandemią COVID frekwencja była sporo wyższa i sięgała prawie 9 tysięcy uczestników. Bieg zaliczany jest do cyklu Korony Polskich Półmaratonów.

Źródło: ZIS Kraków, red

fot. w nagłówku cracoviapolmaraton.pl