Byliśmy na „Wspieramy Kobiety w Biegu” w Sklepie Biegacza. To był wyjątkowy wieczór

Wczoraj (28 września) w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu odbyło się wyjątkowe spotkanie „Wspieramy Kobiety w Biegu” skierowane głównie do damskiej części pasjonatek sportowych aktywności. Wzięło w nim udział blisko 40 biegaczek. Tematem prezentacji były kwestie istotne dla kobiet, takie jak samobadanie piersi oraz dobór odpowiednich biustonoszy sportowych. Uczestniczki rozmawiały także na temat kontuzji i jak ich unikać, a także o tym, jak dbać o prawidłowe żywienie i nawodnienie.

Aby wiedzieć więcej

Cel spotkania był przede wszystkim edukacyjny. Najdłuższa a zarazem chyba najważniejsza część tego wydarzenia dotyczyła kobiecych piersi. W perspektywie zbliżającego się października, znanego jako miesiąc walki z rakiem piersi, temat ten jest dość ważny.  Ekspertka z dziedziny brafittingu, Izabela Sakutova, przedstawiła sposoby samobadania piersi oraz jego etapy. Była mowa też o niezwykle ważnej kampanii Dotykam = Wygrywam, która ma na celu propagowanie samobadania piersi, noszenia odpowiednio dobranego biustonosza oraz ideę biustopozytywności.

Podczas tego wykładu uczestniczki mogły obejrzeć różne modele biustonoszów sportowych marki Panache. W trakcie części praktycznej prowadzący spotkanie Kuba Wiśniewski występował jako model podczas prezentacji doboru biustonosza sportowego.  Było to możliwe dzięki imitacji sporych piersi, która pomogła w zaprezentowaniu bielizny sportowej.

Aby trenować mądrze

Potem przyszła kolej na Martę Sprawkę, lekarkę w trakcje specjalizacji z Ortopedii i Traumatologii Ruchu, która poruszyła temat ajczęstszych kontuzji, z jakimi zmagają się biegacze. Podczas wykładu zostały omówione urazy takie jak: zapalenie ścięgna Achillesa, ITBS, rozcięgno podeszwowe, shin splits oraz złamanie zmęczeniowe.

Nie od dziś wiadomo, że zaburzenia snu czy niedobory witaminowe mają wpływ na jakość kolagenu. Okazuje się, że przypadku kobiet na te obszary bardzo duży wpływ mają hormony, które regulują zdolność organizmu do produkcji i utrzymania tego białka. Regularna aktywność fizyczna, w tym bieganie, może pomóc w zarządzaniu profilami hormonalnymi i wpłynąć na zdrowie ogólnego organizmu.

Doktor Sprawka przekazała uczestniczkom kilka praktycznych wskazówek. Radziła, aby pamiętać o regeneracji, unikać przetrenowania, odpowiednio się wysypiać oraz postawić na racjonalną aktywność fizyczną.

Aby jeść zdrowo

W dalszej części wydarzenia była mowa o diecie, suplementacji i nawadnianiu. Ola Korulczyk, aktywna mama, triathlonistka i dietetyczka z zawodu opowiadała, dlaczego odpowiednie komponowanie posiłków przed treningiem jest ważne, jak wyliczyć bilans kaloryczny i czy faktycznie żywienie po treningu ma takie duże znaczenie.

Wielu biegaczy ma problemy jelitowe podczas treningów czy zawodów. Przyczyny mogą być różne, np. zmniejszona absorpcja jelit, bodziec stresowo-psychologiczny czy, co jest częstym błędem, stosowanie nieprzetestowanego produktu na zawodach. Z wykładu można było się dowiedzieć, że tak samo jak trening mięśni, należy trenować jelito, by uchronić się przed problemami. Oprócz żywienia ogromną rolę spełnia nawodnienie. Wraz z potem biegacze tracą  elektrolity takie jak sód oraz chlor (tych najwięcej) , potas, magnez i wapń. Dlatego ważne jest żeby podczas wysiłku fizycznego pić nie tylko samą wodę, ale także izotoniki, które pozwolą uzupełnić niedobory elektrolitów.

Aby oddychać pełną piersią

Ostatnią z ekspertek podczas wydarzenia była Agnieszka Hekiert, wokalistka i wybitna trener wokalna, ale także biegaczka. W tej części wykładu była mowa o oddychaniu i o jego ważności w codziennym funkcjonowaniu. Ekspertka przedstawiła metody pozbycia się stresu w codziennym życiu poprzez pracę z oddechem.

Aby biegać w dobrze dopasowanych butach

W części warsztatowej uczestnicy mieli okazję przetestować trzy modele butów marki Nike o różnym przeznaczeniu. Tą część poprzedzała krótka prezentacja, której celem było dobranie odpowiedniego modelu do stóp biegaczek. Uczestnicy mieli do wyboru model dla nadpronatorów Structure 25, dla biegaczy neutralnych nowoczesny InfinityRN 4  oraz kultowy już model Pegasus w 40 odsłonie.

– Wybrałam dla siebie model Pegasus 40 z dwóch powodów. Jest to but, który znam, ponieważ miałam kilka poprzednich wersji, i chciałam sprawdzić, co się zmieniło w stosunku do tych wcześniejszych. Biegam raczej ze śródstopia i posłuchałam rady eksperta, że ten model będzie dla mnie najlepszy spośród dostępnych do testów – mówi Aleksandra Mądzik, która na wydarzeniu reprezentowała redakcję biegowe.pl

Ten wyjątkowy kobiecy wieczór zakończył się wspólnym treningiem na bulwarach wiślanych. Oprócz biegania były również ćwiczenia  prowadzone przez ekspertkę ze Sklepu Biegacza. Każda z uczestniczek otrzymała na koniec pamiątkową koszulkę.

– To było pierwsze tego rodzaju wydarzenie, na którym miałam okazję być, i uważam je za bardzo potrzebne i interesujące. Dla mnie najważniejszą częścią było wykład na temat biustu i doboru odpowiedniego biustonosza sportowego. Niestety, często podczas biegania lub zawodów można zauważyć, że wiele kobiet źle dobiera tę część garderoby. Edukacja w tej kwestii jest bardzo istotna. Z niecierpliwością czekam na kolejne tego typu spotkania  – zakończyła nasza reporterka.

red