Koszulka Lecha Poznań z autografami piłkarzy dla maratończyka. Kto ją dostanie?

Organizatorzy 22. Poznań Maratonu, który odbędzie się w niedzielę, 22 października ogłosili, że biegacz lub biegaczka, którzy zostaną sklasyfikowani na miejscu 1922 otrzymają oryginalną koszulkę Lecha Poznań z autografami zawodników Kolejorza. Wręczenie nagrody nastąpi na mecie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniu maratonu.

Współpracują po poznańsku

Liczba 1922 jest ważna dla kibiców Lecha Poznań, ponieważ jest rok przyjęcia do związku tego największego klubu sportowego w Wielkopolsce. Sam klub powstał dwa lata wcześniej w początkach sierpnia 1920 roku w miejscowości Dębiec (teren dzisiejszego Poznania) jako Lutnia Dębiec.

Organizatorzy poznańskiego maratonu i półmaratonu przyzwyczaili już środowisko biegowe, że bardzo ściśle współpracują z lokalnymi klubami piłkarskimi. W ubiegłym roku finiszerzy 14. Poznań Półmaratonu otrzymywali medale, na których wygrawerowana była lokomotywa, którą dobrze znają wszyscy kibice Lecha udający się na stadion przy Bułgarskiej.

Umieszczone na rewersie kruszcu daty 1922-2022 nawiązywały do stulecia, w którym Kolejorz zgromadził na swoim koncie siedem tytułów Mistrza Polski oraz pięć triumfów w krajowym pucharze. Na awersie znalazły się natomiast charakterystyczne fale, które przywodzą na myśl skrzydła widoczne w herbie poznańskiej drużyny. Całość dopełniło hasło „Nigdy się nie poddawaj” popularne na stadionie Lecha.

Z kolei w tym roku 15. Poznań Półmaraton za partnera miał Wartę Poznań, która w 2022 roku obchodziła 110-lecie istnienia. Impreza była promowana hasłem #WartoByćEko, a jej organizatorzy postawili na na rozwiązania łączące rywalizację sportową z troską o środowisko. Było bardziej zielono i to nie tylko z racji barw klubowych Warty.

Maraton i piątka czekają

22. Poznań Maraton wciąż przyjmuje zapisy na stronie internetowej https://marathon.poznan.pl/, a lista zarejestrowanych biegaczy obejmuje już ponad 4,2 tysiąca nazwisk.

Dodatkowe 2 tysiące uczestników może zmierzyć się z pięciokilometrową trasą biegu towarzyszącego „Poznań Five”, który odbędzie się po raz pierwszy.  Zainteresowani biegacze wystartują w ten sam dzień co maratończycy i zakończą swoje zmagania na tej samej mecie, tradycyjnie zlokalizowanej na placu Marka.

Wzorem medalu przygotowanego na maraton, na krążku przygotowanym dla biegaczy „Poznań Five”, również upamiętniona zostanie 150 rocznica śmierci podróżnika i badacza, wielkopolanina Pawła Edmunda Strzeleckiego, odkrywcy m.in. Góry Kościuszki.

red

fot. Adam Ciereszko