Półmaraton w Walencji znów celuje w rekordy świata

22 października odbędzie się València Trinidad Alfonso Zurich Half Marathon, na trasie którego w przeszłości padały rekordy świata. W tym roku organizatorzy tradycyjnie zaproszą na start szybkich zawodników, którzy zagwarantują wysoki poziom sportowy. 

W elicie kobiet są aż cztery zawodniczki legitymujące się rekordami życiowymi w półmaratonie poniżej 1:06, wśród nich Niemka Melat Kejeta, której 1:05:18 to aktualny najlepszy czas w Europie. W Walencji pobiegną również znakomite Etiopki Gotytom Gebreslase (1:05:36) i Tsigie Gebreselama (1:05:46). Organizatorzy awizują także start Kenijki Margaret Chelimo (1:05:26), której kompletnie nie wyszedł start w maratonie na niedawnych mistrzostwach świata w Budapeszcie.

Poza tym, aż dziesięć innych biegaczek z elity w karierze pokonało już półmaraton w czasie poniżej 1:10.

Wśród mężczyzn na pierwszy plan wybija się zwycięzca imprezy Kibiwott Kandie z Kenii (57:32) oraz drugi przed rokiem Etiopczyk Yomif Kejelcha (58:32). Poniżej 59 minut półmaraton biegali już również  Kenijczycy Matthew Kimeli (58:43) i Sabastian Sawe (58:58), a także Etiopczycy Tadese Worku (58:47) oraz Hagos Gebrhiwet (58:55).

– Powrót do Walencji zeszłorocznych zwycięzców w kategorii mężczyzn jest oznaką, że ten bieg jest lubiany. Spodziewamy rekordów kraju i zakończenia roku z rekordem świata zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet – powiedział Marc Roig odpowiedzialny za elitę półmaratonu w Walencji.

red

fot. w nagłówku SD Correcaminos