W 6 minut i 45 sekund wbiegł na najwyższe piętro Varso Tower! Nowy rekord imprezy

W rozegranej w sobotę, 16 września drugiej edycji biegu „Wbiegnij na Varso Tower” wzięło udział około 700 zawodników, którzy rywalizowali na schodach najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Pochodzący z Japonii zwycięzca pobił zeszłoroczny rekord trasy pokonując wysokość 230 metrów w czasie 6 minut i 45 sekund. Organizatorzy zawodów wsparli Polską Akcję Humanitarną, na której konto trafi darowizna w wysokości 40 tysięcy złotych.

53 piętra, niemal 1400 stopni i 230 metrów wysokości – tyle do pokonania miał każdy biegacz i biegaczka w drodze na metę „Wbiegnij na Varso Tower”. Finisz zlokalizowano na dachu biurowca, czyli dwukrotnie wyżej niż taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. To niecodzienne wyzwanie podjęło około 700 śmiałków, w tym niemal 100 osób, które na co dzień pracują w budynku i ich gości.

Wiosną łzy ze smutku, jesienią z radości

Wśród uczestników znaleźli się także najlepsi specjaliści w bieganiu po schodach, tzw. towerrunningu, na świecie. Na starcie stanęło 7 z 10 najwyżej klasyfikowanych zawodników rankingu Towerrunning World Association. Najszybsi w Varso Tower okazali się reprezentanci Japonii, którzy zwyciężyli zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. W rekordowym czasie 6 minut i 45 sekund na szczyt Varso Tower najszybciej wbiegł Ryoji Watanabe, aktualny numer 2 światowego rankingu.

fot. Bartłomiej Zborowski

– Wiosną uroniłem łzy po przegranej w innym warszawskim biegu po schodach. Teraz wynik zawodów w Varso Tower wywołał we mnie łzy szczęścia. Warszawa to wspaniałe miejsce, które wzbudza wiele emocji. Dziękuję kibicom i organizatorom. Jestem przekonany, że jeszcze tu wrócę rywalizować wśród wielu przyjaciół – komentował pełen radości Ryoji Watanabe.

Stawiany w roli faworyta lider rankingu i największa obecnie gwiazda światowego towerrunningu, Malezyjczyk Wai Ching Soh musiał zadowolić się drugim miejscem, tracąc do Watanabe niecałe 3 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanął najlepszy z Polaków, Piotr Łobodziński. Ubiegłoroczny zwycięzca „Wbiegnij na Varso Tower”, zameldował się na mecie z czasem 6:59, poprawiając swój rezultat z 2022 roku o niemal pół minuty.

fot. Bartłomiej Zborowski

W rywalizacji kobiet nieobecność utytułowanych reprezentantek Polski wykorzystała Japonka, Yuko Tateishi, która wygrała z czasem 9 minut i 14 sekund. Druga na mecie Kaisa Kukk straciła do niej ponad 13 sekund, a kolejne 5 sekund wolniej pobiegła najszybsza z Polek, Klaudia Krajewska.

– W ostatnich miesiącach walczyłam z kontuzją i próbowałam wrócić do regularnych treningów. Nie nastawiałam się na jakiś super wynik, więc to 3 miejsce i zaledwie 5 sekund straty do wyższego stopnia podium cieszą tym bardziej. Dobrze było też spotkać wielu „schodowych” znajomych z całej Polski i sprawdzić się na najwyższym budynku w Unii Europejskiej – komentuje Klaudia Krajewska.

fot. Bartłomiej Zborowski

Wybiegali 40 tysięcy dla PAH

Poza sportową rywalizacją, bieg ma również wymiar charytatywny. Podczas dekoracji zwycięzców drugiej edycji „Wbiegnij na Varso Tower” odbyło się przekazanie symbolicznego czeku na kwotę 40 tysięcy złotych, która trafi na konto Polskiej Akcji Humanitarnej. Fundatorem darowizny jest Fundacja HB Reavis Polska.

Bieg odbył się pod patronatem honorowym Prezydenta m. st. Warszawy. Sponsorami wydarzenia są: kancelaria CMS, operator medyczny PZU Zdrowie, NYX Hotel Warsaw, CIC Warsaw oraz sieć klubów fitness ZDROFIT. Więcej informacji, w tym także pełne wyniki zawodów, można znaleźć na stronie www.wbiegnijnavarso.pl

Varso Tower to część wielofunkcyjnego miejsca zrealizowanego przez HB Reavis, w które wchodzą biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowy mieszczący m.in. restauracje, kawiarnie, sklepy, klub fitness i centrum medyczne.

Źródło: Sport Evolution

fot. w nagłówku Bartłomiej Zborowski