9. Cracovia Półmaraton Królewski dla Kenijczyków

W 9. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego, która odbyła się w niedzielę, 8 października triumfowali Kenijczycy – Eric Leon Ndiema i Hilda Jelagat Kiptum. Najlepszy z Polaków, Mateusz Kaczor finiszował na czwartym miejscu. Najszybszą Polką była Monika Jackiewicz, która dotarła na metę w TAURON Arenie jako druga kobieta.

Kenijczycy biorą podium

Walka o wygraną wśród mężczyzn trwała do ostatnich metrów. Jako pierwsi na finiszu w TAURON Arenie Kraków pojawili się dwaj Kinijczycy – Eric Leon Ndiema oraz Kennedy Kimutai Kaptila. W blasku świateł, przy dopingu kibiców, po zaciętej walce o 0,2 sekundy wygrał Ndiema (1:02:14,3), tym samym sięgając po zwycięstwo w Cracovia Półmaratonie Królewskim drugi rok z rzędu. Kaptila dotarł na metę z wynikiem (1:02:14,5).

Czas zwycięzcy pozwolił na odebranie czeku na 12 tysięcy złotych, czyli – zgodnie z regulaminem – o 2 tysiące więcej niż podstawowa nagroda za pierwsze miejsce. Podium uzupełnił trzeci z Kenijczyków – Benard Kipkorir Koros (1:03:02).

Jako czwarty finiszował pierwszy Polak – Mateusz Kaczor, który drugi rok z rzędu znalazł się tuż za podium (1:04:14). Tym razem jednak pobiegł wolniej niż przed rokiem, gdy w Krakowie cieszył się z rekordu życiowego 1:03:31.

Jackiewicz druga

Zwyciężczyni wśród kobiet – Hilda Jelagat Kiptum (1:12:51), dla której był to debiut w Cracovia Półmaratonie Królewskim, o 27 sekund pokonała najszybszą Polkę – Monikę Jackiewicz (1:13:18). Dla zawodniczki MKL Szczecin, to kolejne podium w biegach Królewskiej Triady Biegowej (zajęła 1. miejsce w 7. Cracovia Półmaratonie Królewskim, 3. Miejsce w 8. Cracovia Półmaratonie Królewskim oraz 3. miejsce w 14. Biegu Trzech Kopców). Trzecia była Kenijka Glorius Jepkirui (1:13:45).

Tuż za podium uplasowała się stała bywalczyni imprez Królewskiej Triady Biegowej, zwyciężczyni 14. Biegu Trzech Kopców, triumfatorka 17. i 19. edycji Cracovia Maraton, Mołdawianka Lilia Fiskowicz (1:14:36). Jako siódma finiszowała wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, Katarzyna Jankowska  (1:19:52).

Duży wzrost frekwencji

W 9. Cracovia Półmaratonie Królewskim wystartowały 7634 osoby z niemal 50 krajów, a 7589 z nich zameldowało się na linii mety w TAURON Arenie Kraków. Oznacza to wzrost frekwencji aż o 1782 zawodników.

Jak podają organizatorzy,  808 finiszerów dzisiejszego biegu zdobyło Królewską Triadę Biegową 2023 za ukończenie 20. Cracovia Maraton, PGE Energia Ciepła 16. Biegu Trzech Kopców i 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego.

Źródło: ZIS Kraków, red

Fot. Szymon Gruchalski, Mateusz Chwajoł/ZIS