Panfil, Sobańska, Huruk, Krzyścin. Gwiazdy pobiegną w Poznań Five

W niedzielę, 22 października odbędzie się 22. Poznań Maraton, do startu w którym szykuje się już ponad 4,5 tysiąca zawodników. Wrażeń dostarczą również imprezy towarzyszące królewskiemu dystansowi – Pho3nix Kids Maraton oraz bieg Poznań Five, w którego obsadzie zobaczymy legendarnych polskich sportowców. Wśród nich czynnych wyczynowców oraz tych, którzy przeszli już na sportową emeryturę.

Piątka pełna gwiazd

Poznań Five to nowy bieg na płaskiej 5-kilometrowej trasie towarzyszący Poznań Maratonowi. Jego uczestnicy rozpoczną zmagania dokładnie 15 minut po starcie biegu głównego. Wśród nich znajdzie się wiele osób, których nazwiska zapisały się złotymi zgłoskami w annałach polskiej lekkiej atletyki.

Organizatorzy zaprosili na start Poznań Five m.in. Wandę Panfil, która jako jedyna Polka legitymuje się tytułem mistrzyni świata na królewskim dystansie zdobytym w Tokio w 1991 roku. To biegaczka, która w przeszłości wygrywała prestiżowe maratony w Londynie, Nowym Jorku i Nagoi (1990) oraz w Bostonie (1991). Do mety tego ostatniego biegu dotarła z czasem 2:24:18, najlepszym w historii polskiej lekkiej atletyki, ale ze względu na nieregulaminowy charakter trasy wynik nie został uznany za rekord kraju.

Ten wynosi 2:26:08 i jego autorka Małgorzata Sobańska również zamelduje się na starcie zawodów w Poznaniu. To wielka biegaczka, która w 1995 roku również wygrała maraton w stolicy Wielkiej Brytanii, a rok później zajęła w nim trzecie miejsce. W 2001 roku była druga na mecie biegu w Bostonie.

Wśród uczestników nie zabraknie też świetnych biegaczy takich jak Jan Huruk, którego rekord życiowy w maratonie to 2:10:07. To zawodnik, który w 1992 roku z czasem 2:14:32 zajął siódme miejsce w maratonie na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie. W tym samym roku był drugi na mecie Maratonu Londyńskiego, który rok wcześniej ukończył na trzeciej pozycji. W dorobku Huruka jest również czwarte miejsce  w maratonie na mistrzostwach świata w Tokio (1991).

Na starcie Poznań Five pojawi się również doskonale znany w stolicy Wielkopolski Andrzej Krzyścin, dwukrotny zwycięzca Poznań Maratonu w 2000 i 2003 roku, a także Michał Bartoszak, wielokrotny mistrz Polski w biegach długodystansowych. Stawkę uzupełnia brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w łyżwiarstwie szybkim Jan Szymański (Soczi 2014r.).

Chęć startu w „Piątce” już wcześniej zgłosiła Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka. Nie będzie to jedyna czynna gwiazda na starcie tego biegu. Organizatorzy zapowiadają, że wkrótce podadzą kolejne nazwiska gwiazd imprezy.

Fot. Adam Ciereszko

Ostatnie miejsca na Pho3nix Kids Maraton

Na większość dystansów w ramach biegów dla dzieci Pho3nix Kids Maraton, które zostaną rozegrane na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w przeddzień „dorosłego” maratonu nie ma już miejsc. Rodzice najchętniej zgłaszali młodsze pociechy.

Zapisywać można jeszcze najstarszych biegaczy na 800 i 1100 metrów. Biegi, w zależności od kategorii wiekowej, będą startowały w godz. 12:00-14:00.

fot. Jakub Kaczmarczyk

Wciąż można zapisać się na 22. Poznań Maraton

Na liście startowej 22. Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza jest obecnie ponad 4,5 tysiąca zawodniczek i zawodników. Zapisy są przyjmowane online na stronie https://marathon.poznan.pl do czwartku, 19 października włącznie, a opłata startowa wynosi 220 zł. Jeżeli limit zgłoszeń nie zostanie osiągnięty, będzie również możliwość osobistego zapisania się w biurze zawodów w piątek i sobotę poprzedzającą maraton. W te dni opłata będzie wynosiła 250 zł.

22. Poznań Maraton wspierają Selgros, Fundacja Pho3nix, AdRunaLine, Żabka, Aquanet, Browar Fortuna i GSK.

Źródło: POSiR, red

fot. w nagłówku Jakub Kaczmarczyk