Sabina Jarząbek najlepsza w Polsce na 10 km. Przed rokiem była druga

Mistrzynią Polski w biegu na 10 km została dzisiaj Sabina Jarząbek, która wygrała bieg w Kole z czasem 33:06. Kielczanka zrewanżowała się drugiej na mecie Izabeli Paszkiewicz za ubiegły rok i zamieniła się z nią medalami. Brąz wywalczyła Monika Dubiella.

Od czterech lat o medale Mistrzostwa Polski w biegu na 10 km kobiety rywalizowały 11 listopada na trasie poznańskiego Biegu Niepodległości. W tym roku jednak lekkoatletyczna centrala postanowiła przyznać prawo do czempionatu organizatorom 43. Międzynarodowego Biegu Warciańskiego w Kole.

Warunki atmosferyczne podczas rywalizacji były nienajgorsze. Co prawda padał deszcz, ale temperatura w okolicach 11 stopni Celsjusza zapewniała komfort biegania.

Jarząbek bierze rewanż

Do Koła przyjechały dwie biegaczki, które stoczyły między sobą walkę o medale MP na 10 km również rok temu. Wtedy zdecydowanie wygrała Izabela Paszkiewicz ze znakomitym czasem 32:43 i jako pierwsza w historii imprezy pokonała 10 km w czasie poniżej 33 minut. Jarząbek w Poznaniu była druga z wynikiem o 55 sekund gorszym.

Dzisiaj role się odwróciły i to Jarząbek zdecydowanie wygrała bieg w Kole z wynikiem 33:06. To jej nowy rekord życiowy na dychę. Wywalczyła tym samym swój pierwszy złoty medal na 10 km. Dzięki temu zawodniczka KKL Kielce skompletowała już całą kolekcję krążków na tym dystansie, bo do ubiegłorocznego srebra należy dodać jeszcze brązowy medal z 2021 roku.

Jarząbek to również mistrzyni Polski w biegu na 5 km. Tytuł wywalczyła przed rokiem na trasie Niepodległej Piątki wytyczonej dookoła PGE Narodowego.

Paszkiewicz dotarła do mety biegu w Kole jako druga z wynikiem 34:03. Na podium załapała się jeszcze Monika Dubiella (34:13).

Kolizja terminów Mistrzostw Polski

W 12. PZLA Mistrzostwach Polski wzięło udział łącznie 17 zawodniczek. Być może czempionat cieszyłby się większym zainteresowaniem, gdyby nie kolizja terminu imprezy z 22. Poznań Maratonem organizowanym również w randze PZLA Mistrzostw Polski. Był to jednak wynik przesunięcia daty poznańskiego biegu o tydzień w związku z wyborami parlamentarnymi, które odbyły się 15 października.

Do mety 43. Międzynarodowego Biegu Warciańskiego dotarło 433 uczestników. Najszybszym mężczyzną był Adam Głogowski, który wygrał z czasem 30:28 przed Szymonem Gumkowskim (31:29) i Wiktorem Kujawą (31:31).

red

fot. Fundacja Action Life – Niepodlegla5.pl