Grant Holloway śrubuje rekord świata w biegu na 60 m przez płotki!

Na niesamowicie wysokim poziomie stoją Mistrzostwa USA, które rozpoczęły się w piątek (16 lutego) w hali w Albuquerque. Grant Holloway poprawił własny rekord świata w biegu na dystansie 60 m przez płotki, a Tia Jones wyrównała dopiero co ustanowiony najlepszy wynik na świecie na tym samym dystansie.

Od 1987 roku, kiedy światowa federacja lekkiej atletyki po raz pierwszy zaczęła uznawać rekordy świata w hali, tylko dwa takie wyniki padły w Albuquerque. Ta liczba podwoiła się w piątek wieczorem, w pierwszym dniu Mistrzostw USA w hali.

Najpierw Tia Jones wyrównała rekord świata kobiet na 60 metrów przez płotki, uzyskując w eliminacjach czas 7.67 sekundy, dokładnie taki sam jak Devynne Charlton z Bahamów w Nowym Jorku w minioną niedzielę. W finale Jones ponownie zbliżyła się do rekordu świata. Zwyciężyła z czasem 7.68 sekundy.

fot. USATF

W tym sezonie Amerykanka na 60 m ppł spisuje się znakomicie. Na początku lutego wygrała bieg w Bostonie z czasem 7.72, a w niedzielę w Nowym Jorku finiszowała z wynikiem 7.79.

Holloway śrubuje rekord

W kolejnym biegu Grant Holloway niemal natychmiast poprawił swój własny rekord na 7.27 sekundy. Tym samym Amerykanin przedłużył swoją dziesięcioletnią passę zwycięstw w biegu na 60 m przez płotki.

Wczorajszy wynik Hollowaya z hali w Albuquerque jest o 0.02 sekundy lepszy niż jego własny rekord świata ustanowiony 24 lutego 2021 roku w Madrycie i zrównany podczas półfinałów Mistrzostw Świata w Hali w Belgradzie w następnym roku.

Stawką mityngu w Albuquerque, oprócz tytułów mistrzowskich, są również miejsca w drużynie USA na nadchodzące halowe lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata, które rozpoczną się 24 marca w Glasgow. Holloway ma już zagwarantowane miejsce w kadrze dzięki dzikiej karcie po zwycięstwie w World Indoor Tour w 2023 roku.

Źródło: USATF, World Athletics

fot. w nagłówku USATF