Superszybki półmaraton w Walencji. Hiszpanie z dwoma rekordami kraju!

Zacięty finisz trzech zawodników walczących o zwycięstwo był ozdobą dzisiejszego półmaratonu w Walencji. Ostatecznie najlepszy okazał się Kenijczyk był Kibiwott Kandie, który uzyskał czwarty wynik w światowych tabelach. Wśród kobiet tryumfowała jego rodaczka Margaret Chelimo. Hiszpanie oszaleli z radości, bo Carlos Mayo i Laura Luengo pobili wieloletnie rekordy kraju.

Tak szybkiego półmaratonu w 2023 roku jeszcze nie było. Zawodnicy wykorzystali doskonałe warunki atmosferyczne i płaską trasę wytyczoną ulicami Walencji. Najlepsi w stawce wyraźnie zbliżyli się do rekordu świata, który od listopada 2021 roku wynosi 57:31, jednak nie dali rady pobiec szybciej.

Kandie znów najlepszy

Losy zwycięstwa rozstrzygnęły się na ostatnich metrach. W bezpośrednim pojedynku trzecią wygraną w Walencji wyszarpał Kibiwott Kandie, który na dystansie półmaratonu tryumfował tutaj również w 2020 i 2022 roku. Przeciął linię mety z wynikiem 57:40, a tuż za jego plecami finiszowało dwóch Etiopczyków – Yomif Kejelcha i Hagost Gebrihwet (57:41). Obaj znacznie poprawili swoje rekordy życiowe odpowiednio o 51 sekund oraz minutę i 14 sekund. Dopiero na piątym miejscu uplasował się mistrz świata w półmaratonie Sabastian Sawe (58:29).

O tym, jak szybki był to bieg najlepiej świadczy fakt, że z barierą 60 minut udało się uporać aż 15 zawodnikom!  Pierwsza czwórka uzyskała wyniki lepsze niż 58 minut.

Wielkie powody do świętowania mają gospodarze za sprawą Carlosa Mayo, który z czasem 59:39 pobił 22-letni rekord Hiszpanii ustanowiony przez Fabiana Roncero (59:52). 28-letni Mayo już wcześniej zapowiadał, że jest bardzo dobrze przygotowany, chociaż jego celem jest zaplanowany na grudzień debiut w maratonie w Walencji. Do tej pory należał do niego drugi czas w hiszpańskich tabelach (1:00:06).

W Walencji błyszczeli dzisiaj również inni lokalni biegacze. Hamid Ben Daoud uzyskał czas 1:00:41, a Jorge Blanco finiszował z wynikiem 1:02:02.

Kenijskie podium i rekord Luengo

W biegu kobiet dominowały Kenijki, które zajęły pierwsze trzy miejsca. Zwyciężyła Margaret Chelimo z doskonałym czasem 1:04:45, lepszym od jej rekordu życiowego o 40 sekund. To aktualnie ósmy najlepszy wynik w światowych tabelach. Na drugim miejscu uplasowała się Irine Cheptai (1:04:53), a na trzecim Janet Chepngetich (1:05:15).

Ogromną niespodziankę sprawiła Hiszpanka Laura Luengo, która z wynikiem 1:09:41 o 10 sekund poprawiła 15-letni rekord kraju należący do Trihas Gebre.

Dwudzieste siódme miejsce z wynikiem 1:12:54 zajęła Monika Andrzejczak. To nowy rekord życiowy zawodniczki ze Szczecina, lepszy od poprzedniego o 36 sekund. Najszybszym Polakiem był Adam Rębilas (1:10:11).

Półmaraton w Walencji ukończyło prawie 19,5 tysiąca zawodników. Wśród nich było 168 biegaczy z Polski.