Już można zapisywać się na 12. Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich

Dzisiaj wystartowały zapisy na 12. Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, który odbędzie się w Lądku-Zdroju w dniach 18-21 lipca 2024. W programie imprezy znajdą się zawody na dziewięciu dystansach, dwie nowe klasyfikacje, rozbudowana strefa dla najmłodszych biegaczy, a także spotkania, warsztaty i koncerty.

DFBG to obecnie największa impreza biegów górskich w Polsce. Od 11 lat zamienia niewielkie miasteczko Ziemi Kłodzkiej – Lądek-Zdrój – w stolicę trailu. 5 tysięcy biegaczy spełnia tu swoje marzenia, wyrównuje rachunki z górami, sprawdza swoje możliwości. DFBG to przygoda, która dla jednych trwa od lat, dla innych jest odkryciem tego, jak piękne jest bieganie po górach.

Dla każdego coś górskiego

Na DFBG swój kierunek odnajdą zarówno ci, którzy biegają zawodowo, jak i biegacze rozpoczynający swoją przygodę. W czwartek, 18 lipca, wystartują zawodnicy z dwóch tras: Biegu 7 Szczytów 240 km oraz biegu Super Trail 130 km. W piątek, 19 lipca, linię startu przekroczą Golden Mountains Trail 33 km, K-B-L 110 km, Nocny Trail 15 km. W sobotę, 20 lipca z wyzwaniem zmierzą się zawodnicy biegów Ultra Trial 68 km, Złotego Maratonu 45 km, Złotego Półmaratonu 21 km. W ostatni dzień DFBG, 21 lipca, wystartują zawodnicy Trojak Trail oraz Kids Trail.

DFBG ma jedną z najdłuższych w Polsce tras trailowych – legendarny Bieg 7 Szczytów o dystansie 240 km. To wielkie wyzwanie i najlepszy z możliwych rekonesans Ziemi Kłodzkiej. Ale festiwal to również krótsze dystanse – oprócz wspomnianej, biegacze mają do wyboru: 130, 110, 68, 45, 33, 21, 15 i 10 km. Do tego Kids Trail – czyli zawody dla najmłodszych, dopełnione sportowymi i kulturalnymi atrakcjami.

Odważyć się spróbować

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich organizowany jest przez ultramaratończyka – Piotra Hercoga, na co dzień mieszkającego w Kudowie-Zdroju. Wszystkie dystanse festiwalu są jego autorskimi trasami, prowadzącymi po najpiękniejszych zakątkach Ziemi Kłodzkiej, między innymi: Lądku-Zdroju, Złotym Stoku, Dusznikach-Zdroju, Zieleńcu, Bardzie, Międzylesiu. DFBG z symbolicznej liczby zawodników w pierwszej edycji stał się największą imprezą trailową w Polsce – podczas tegorocznej, 11. edycji linię startu przekroczyło 5 tysięcy zawodników.

– Atmosfera i klimat imprezy jest tym, na czym od początku nam zależało. Ale biegi górskie są również wyzwaniem – dla jednych będzie to na przykład wyczerpujący dystans 240 km, dla innych 10 km, które niejednokrotnie są pierwszym spotkaniem z trailem. I na tym nam, organizatorom zależy – na budowaniu imprezy będącej celem wielomiesięcznych treningów, sportowej rywalizacji, jak i dotarciem do tych, którzy są amatorami i taka aktywność chodziła im po głowie, aż w końcu odważyli się spróbować – mówi Piotr Hercog.

Dwie nowe klasyfikacje – Grand Prix DFBG

DFBG to oprócz finału w Lądku-Zdroju trzy zawody biegowe w cyklu: Zimowy Półmaraton Gór Stołowych (20.01.2024), Kudowska Sztafeta Górska (13-14.04.2024) oraz Supermaraton Gór Stołowych (21-22.06.2024). W 2024 roku po raz pierwszy zawodnicy będą mogli powalczyć o Grand Prix – nową kwalifikację w dwóch odsłonach.

Dwie odsłony – Grand Prix DFBG Classic i Grand Prix DFBG Long to klasyfikacje, w ramach których zawodnicy wybierają minimum cztery z pięciu wskazanych biegów w trakcie całego cyklu Teamu DFBG.

W przypadku Grand Prix DFBG Classic są to:

– Zimowy Półmaraton Gór Stołowych: dystans 21 km
– Kudowska Sztafeta Górska: Półmaraton Błędnych Skał
– Supermaraton Gór Stołowych: Trasa Light (dystans 21 km)
– Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich: Złoty Półmaraton
– Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich: Nocny Trail 15

W klasyfikacji Grand Prix DFBG Long uwzględnieni zostaną zawodncy biorący udział w minimum czterech z dziesięciu dłuższych tras, do których zaliczone są następujące starty:

– Zimowy Półmaraton Gór Stołowych – dystans 31 km
– Kudowska Sztafeta Górska – dystanse do wyboru: 42, 75 km
– Supermaraton Gór Stołowych – dystans 55 km
– Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich – dystanse do wyboru: 33, 45, 68, 110, 130, 240 km

Oprócz ogromnej satysfakcji ukończenia Grand Prix DFBG, zawodnicy walczą o podium – podstawą klasyfikacji będzie suma punktów uzyskanych z czterech najlepszych startów w wymienionych biegach wedle miejsca uzyskanego w kategorii OPEN. Dla zawodników, którzy ambitnie wystartują we wszystkich pięciu biegach, nie będzie liczony do klasyfikacji końcowej start, w którym zdobyli najmniejszą liczbę punktów.

Każdy zawodnik, który zdobędzie Grand Prix Classic lub Long będzie mógł odebrać imienny certyfikat w biurze zawodów DFBG, a trzy najlepsze kobiety i trzech najlepszych mężczyzn otrzyma nagrody specjalne.

Zapisy na biegi DFBG trwają w serwisie b4sportonline.pl. Do 22 stycznia opłaty startowe za udział wynoszą od 570 złotych (Bieg 7 Szczytów) do 90 złotych (Bieg Trojak Trail).

DFBG – 4 dni biegowych emocji

Festiwal wypełni również program towarzyszący obejmujący koncerty, spotkania na głównej scenie, warsztaty i dyskusje. W czasie DFBG do Lądka przybywa w sumie kilkanaście tysięcy osób – biegacze, przyjaciele zawodników, kibice. Lądek-Zdrój zmienia się w wielkie biegowe miasteczko, którego przestrzeń wypełnia również jedno w największych w Polsce runningowych expo.

Źródło: Fundacja Maratony Górskie