Rekordowo dużo polskich mityngów w serii World Athletics Continental Tour 2024

Aż dziewiętnaście polskich imprez lekkoatletycznych znajdzie się w przyszłorocznym kalendarzu cyklu World Athletics Continental Tour. – W roku olimpijskim tak duża liczba mityngów wysokiej rangi jest bardzo korzystna dla planowania startów – zauważa statystyk lekkoatletyczny Tomasz Spodenkiewicz.

W sezonie 2024 w cyklu World Athletics Continental Tour znajdzie się aż dziewiętnaście polskich wydarzeń. To nie tylko mityngu rozgrywane na stadionach, ale także imprezy przełajowe, chodziarskie, wielobojowe i halowe.

Rynek polskich mityngów lekkoatletycznych rozwija się coraz bardziej dynamicznie. Jeszcze kilka lat temu mieliśmy zaledwie 3-4 niezłe wydarzenia w roku, a teraz jest ich zdecydowanie więcej. To cieszy, bo to szansa dla miast na promocję, ale też okazja dla zawodników do startu w dobrze obsadzonych zawodach z przyzwoitymi warunkami finansowymi – przyznaje Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, który sam szefuje dwóm dużym imprezom, czyli Orlen Cup w Łodzi i memoriałowi Kusocińskiego.

Grupę polskich imprez znajdujących się w kalendarzach cyklów międzynarodowych uzupełnia zaliczany do Diamentowej Ligi 15. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej. Ten najbardziej prestiżowy z krajowych mityngów odbędzie się 25 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

W minionym sezonie byliśmy drugim najlepszym mityngiem na świecie. Na kolejne sezony stawiamy sobie niemniej ambitne wyzwania jeśli chodzi o poziom sportowy – przyznaje Marcin Rosengarten, dyrektor wydarzenia.

Jak zauważa prowadzący w serwisie X (dawniej Twitter) profil Athletics News Tomasz Spodenkiewicz możliwość startu na dobrze punktowanych zawodach w kraju jest bardzo cenna w kontekście walki o kwalifikację do przyszłorocznych mistrzostw Europy w Rzymie i zmagań olimpijskich w Paryżu.

Kiedyś polscy lekkoatleci musieli wyjeżdżać za granicę, by startować w dobrych mityngach. Teraz to zawodnicy z innych krajów przyjeżdżają na dobrze obsadzone zawody do Polski. Tak duża liczba imprez wysokiej rangi w naszym kraju cieszy tym bardziej w roku olimpijskim. Współcześnie punkty rankingowe są kluczowe w kwalifikacjach na imprezy mistrzowskie – twierdzi Spodenkiewicz.

Pierwszym wydarzeniem z cyklu World Athletics Continental Tour w sezonie 2024 w Polsce będzie halowy mityng ORLEN Cup, który 27 stycznia odbędzie się w łódzkiej Atlas Arenie. Zestawienie wszystkich polskich imprez w w tej serii można zobaczyć tutaj.

Źródło: PZLA