Ruszyły zapisy na 21. Cracovia Maraton. Ceny pakietów z ubiegłego roku

Wczoraj wystartowały zapisy na 21. Cracovia Maraton, który odbędzie się 21 kwietnia 2024 roku. Organizatorzy przygotowali dla chętnych pulę 7 tysięcy miejsc w cenach z ubiegłego roku. Hasłem biegu niezmiennie pozostje „z historią w tle”, a uczestnicy pokonywać będą trasę szlakiem najpiękniejszych zabytków Krakowa. 

Organizatorzy 21. Cracovia Maraton podjęli decyzję o utrzymaniu opłaty startowej na poziomie ubiegłorocznej z 20. Cracovia Maraton. Zapisy prowadzone są na tej stronie internetowej. 

Do końca stycznia 2024 roku wpisowe wynosi 120 złotych, a od początku lutego wzrośnie do 160 złotych. W razie niewyczerpania się limitu startujących będzie można zakupić pakiet startowy w cenie 200 złotych w Biurze Zawodów w maratoński weekend, czyli w dniach 19-20 kwietnia.

Pakiety nie zawierają koszulki. Podczas rejestracji zawodnicy deklarują jedynie chęć zakupu koszulki oraz jej rozmiar. Koszulki techniczne marki ASICS będą sprzedawane w Biurze Zawodów na Expo.

Organizatorzy przypominają, że istnieje możliwość zapisów drużynowych. Minimalna liczba zawodników, których można zapisać w ten sposób to 5 osób.

Maraton z historią w tle

Odbywający się od 2002 roku Cracovia Maraton to najważniejsze wydarzenie biegowe w Krakowie i największy wiosenny bieg na królewskim dystansie w Polsce. Jest najbardziej międzynarodowym wśród polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy. W dotychczasowych edycjach biegu startowali zawodnicy z 70 krajów.

Udział w biegu pozwala na doświadczenie Krakowa z zupełnie innej perspektywy. Rynek Główny, Droga Królewska, Wawel, Błonia i nadwiślańskie bulwary spięte mostami – to jedyna swojego rodzaju okazja, by poznać najpiękniejsze i najcenniejsze miejsca królewskiego miasta, takie jak Sukiennice, Zamek Królewski na Wawelu, kościół na Skałce.

Maratończycy mijają także nowoczesne, charakterystyczne dla stolicy Małopolski obiekty, takie jak TAURON Arena Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy kładka im. o. Bernatka.

Liczby Cracovia Maratonu

Do mety dotychczasowych 20 edycji Cracovia Maratonu dobiegło 61 392 zawodników i zawodniczek.

Rekordy trasy krakowskiego maratonu, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, zostały ustanowione podczas jego osiemnastej edycji. Wynoszą one odpowiednio dla mężczyzn: 2:09:18 (Cyprian Kotut z Kenii) oraz dla kobiet 2:28:03 (Wiktoria Chapilina z Ukrainy).

Ubiegłoroczną edycję biegu ukończyło 4997 zawodników.

Źródło: ZIS Kraków

fot. Szymon Gruchalski/ ZIS Kraków