W sobotę 33. Bieg Niepodległości. Na liście startowej już 14 tysięcy uczestników

W najbliższą sobotę 11 listopada, tradycyjnie o godzinie 11:11 wystartuje 33. Bieg Niepodległości. Z szybką trasą o długości 10 km zmierzy się nawet 14 tysięcy zawodników, a udział w imprezie będzie okazją do świętowania 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzisiaj o 12:00 w centrum handlowym Westfield Arkadia otwarte zostanie Biuro Zawodów, w którym uczestnicy będą odbierać pakiety startowe. 

Żywa flaga Polski

Już za trzy dni – w sobotę, odbędzie się 33. edycja Biegu Niepodległości, podczas którego biegacze z całej Polski zmierzą się w sportowej rywalizacji na ulicach stolicy. Uczestnicy mogą podczas rejestracji zaopatrzyć się w białe lub czerwone koszulki, lub zabrać swoją w jednym z narodowych kolorów i tuż przed rozpoczęciem biegu, zgodnie z tradycją ustawić się w dwóch szeregach – tworząc wielką flagę Polski.

– Zawodnicy, którzy zdecydują się na start w białych koszulkach, proszeni będą o zajęcie miejsc po prawej stronie (od strony torowiska), a biegacze w czerwonych koszulkach — po lewej stronie. Przed startem nie zabraknie również uroczystego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Na każdego na mecie czekają pamiątkowe medale. Zapisy – online oraz w Biurze Zawodów trwają do piątku – informują organizatorzy.

Rejestracja na 33. Bieg Niepodległości odbywa się na rejestracja.maratonwarszawski.com. Wpisowe kosztuje aktualnie 99 złotych.

Na liście startowej jest już 14 tysięcy zawodników, co oznacza, że najprawdopodobniej w Warszawie odbędzie się największa polska impreza biegowa w 2023 roku. Stołeczny Bieg Niepodległości powraca do wysokiej frekwencji sprzed czasów pandemii, ale wciąż trochę brakuje do wyniku z 2019. Wtedy do mety zawodów dotarło aż 17 766 biegaczy.

Tradycyjnie w Warszawie zawodnicy będą startować w falach. Warto zwrócić uwagę na to, że wolniejsi zawodnicy wyruszą na trasę ponad pół godziny po pierwszym wystrzale startera.

Prosta, znana trasa

33. Bieg Niepodległości ruszy, jak co roku, z Alei Jana Pawła II na wysokości Stawki i skieruje się prosto – na południe. Na wysokości ulicy Rakowieckiej nastąpi nawrotka w kierunku mety, znajdującej się w tym samym punkcie co linia startu. Trasa jest prosta i atrakcyjna dla wszystkich, którzy chcą zawalczyć o rekord życiowy lub zadebiutować w biegu ulicznym.

11 listopada odbędą się jeszcze dwa sportowe wydarzenia. Młodzież w wieku 10-14 lat sprawdzi się w Mili Niepodległości, czyli wyścigu na dystansie 1918 m. Dystans stanowi mały wycinek trasy głównego wydarzenia i jest dobrym testem dla młodych adeptów biegania. Zadowoleni będą również wszyscy fani nordic walking – dla nich przygotowano trasę o długości 6,5 km.

Trasa biegu, program oraz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące imprezy znajdują się na stronie https://biegniepodleglosci.waw.pl/infromacje-organizacyjne/

Kiedy i gdzie odebrać pakiet?

Numery startowe odebrać będzie można w Biurze Zawodów w dniach 8-10 listopada w godzinach 12:00-20:00 w Centrum Handlowym „Arkadia”, przy ul. Jana Pawła II 82. 11 listopada (sobota) biuro będzie funkcjonowało tylko w godzinach 8:00-10:00, a numery wydawane będą tylko uczestnikom spoza Warszawy.

Bieg Niepodległości jest ostatnią, a zarazem największą imprezą należącą do Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Towarzyszą mu Bieg Konstytucji 3 Maja oraz Bieg Powstania Warszawskiego. Na wydarzenia zapraszają Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacja „Maraton Warszawski”.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”, red

fot. w nagłówku Sportografia.pl