Beatrice Chebet miażdży rekord świata na 5 km!

Kenijka Beatrice Chebet pobiła dzisiaj (31 grudnia) w Barcelonie rekord świata na dystansie 5 km. Metę biegu Cursa dels Nassos osiągnęła w 14:13. To wynik o 16 sekund lepszy od czasu, który otwierał światowe tabele na „piątkę”.

23-letnia Kenijka poprawiła poprzedni rekord świata w biegu kobiet, który wynosił 14:29 i został ustanowiony przez Etiopkę Senbere Teferi w Herzogenaurach 12 września 2021 roku. Wynik Chebet jest lepszy także od rekordu świata kobiet ustanowionego w biegu mieszanym, który wynosił 14:19 i został osiągnięty przez Etiopkę Ejegayehu Taye podczas Cursa dels Nassos w dwa lata temu.

Taye dzisiaj zajęła drugie miejsce za Chebet, uzyskując czas 14:21, a podium uzupełniła Lilian Kasait Rengeruk z Kenii z wynikiem 14:25. Co ciekawe dotychczasowy rekord świata pobiła również czwarta na mecie Joy Cheptoyek z Ugandy, która uzyskała 14:27.

Niesamowita Chebet

Beatrice Chebet ma za sobą bardzo udany sezon. Na początku roku w australijskim Bathurst wywalczyła złoty medal przełajowych mistrzostw świata, a w sierpniu dołożyła do tego brąz mistrzostw świata w Budapeszcie na 5000 m. Na tym dystansie tryumfowała również w finale Diamentowej Ligi.

Z kolei w październiku w Rydze wywalczyła złoty medal mistrzostw świata w biegu na 5 km wyprzedzając na finiszowych metrach Etiopkę Ejegayehu Taye.

Źródło: World Athletics, red

fot. w nagłówku Erik van Leeuwen, GFDL, via Wikimedia Commons (cropped)