31. Bieg Powstania Warszawskiego już przyjmuje zapisy

Bieg Powstania Warszawskiego to impreza, która zajmuje wyjątkowe miejsce w sercach wielu pasjonatów biegania. Chętnych do udziału w tym wydarzeniu nigdy nie brakuje, bowiem zawsze towarzyszy mu niezwykła otoczka i podniosła atmosfera. Organizatorzy zapewniają, że nie inaczej będzie w sobotę, 30 lipca. 

Planując wakacje warto pamiętać, że w ostatnią sobotę lipca odbędzie się 31. edycja Powstania Warszawskiego. Będzie to już druga impreza Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”, organizowana w nowej formule współpracy Miasta Stołecznego Warszawy (a konkretnie AKTYWNEJ WARSZAWY) i Fundacji „Maraton Warszawski”.

Wczoraj na stronie BiegPowstaniaWarszawskiego.pl wystartowały internetowe zapisy na zawody, które odbędą się na dwóch trasach: 5 i 10-kilometrowych. Po kilkunastu godzinach od uruchomienia rejestracji na liście startowej znajduje się już ponad 1,2 tysiąca nazwisk!

Pierwszych tysiąc uczestników wniosło opłatę w wysokości 60 zł za bieg na 5 km lub 70 zł za bieg na 10 km. Ci, którzy trafią na listy, zanim znajdzie się na nich 4 tysiące osób zapłacą kolejno 70 lub 80 zł. Po przekroczeniu tej bariery, koszt pakietów wzrasta o kolejne 10 zł. Ostatnią szansą na udział będą zapisy w Biurze Zawodów. W tym przypadku będzie wiązało się to z koniecznością zapłacenia 90 lub 99 zł.

Trasy z historią w tle

Biegacze, którzy mieli już okazję uczestniczyć w Biegu Powstania Warszawskiego, wiedzą, że jest to wydarzenie o wyjątkowym charakterze. Od startu do mety biegaczom towarzyszy podniosła atmosfera i poczucie oddawania honoru bohaterom wydarzeń z 1944 roku. Oczywiście trasy biegów są powiązane z symbolicznymi dla Powstania miejscami. Linia startu, wspólna dla obu dystansów będzie usytuowana w pobliżu Pomnika Powstania Warszawskiego. Meta, również wspólna dla biegu na 5 i 10 km, zostanie zlokalizowana na ulicy Konwiktorskiej. To wzdłuż tej ulicy w sierpniu 1944 roku przebiegała linia frontu.

Biegacze, którzy zdecydują się na udział w rywalizacji na 5 km pobiegną ulicami Miodową, Senatorską, Moliera, przez Plac Piłsudskiego, Królewską, następnie Krakowskim Przedmieściem, z którego zbiegną ulicą Karową i Wiaduktem Markiewicza do ulicy Browarnej. Mniej więcej do tego momentu trasy obu biegów będą do siebie zbliżone. Jednak startujący na krótszym dystansie w tym momencie skręcą w ulicę Gęstą, później w Dobrą, by wrócić na Karową i z niej skręcić w Wybrzeże Kościuszkowskie, płynnie przechodzące w Wybrzeże Gdańskie. Po jego pokonaniu zostanie jeszcze podbieg ulicą Sanguszki w kierunku mety na Konwiktorskiej.

Biegacze startujący na 10 km na samym początku „nadłożą” nieco drogi, gdyż ulicą Senatorską dobiegną do Wierzbowej i to nią podążą do Placu Piłsudskiego. Później trasy obu biegów rozchodzą się na wspomnianej ulicy Browarnej. Zamiast od razu skręcić w kierunku Wybrzeża Kościuszkowskiego, zawodnicy udadzą się na południe aż do ulicy Górnośląskiej. Stamtąd czeka ich powrót w kierunku północnym. Po dobiegnięciu do ul. Dobrej, końcówka trasy jest taka sama, jak w biegu na 5 km. Biegacze wykonają skręt w Karową, później czeka ich najdłuższa prosta (Wybrzeże Kościuszkowskie i Wybrzeże Gdańskie), a na finiszu Sanguszki i Konwiktorska.

Dystanse rozgrywane w ramach Biegu Powstania Warszawskiego zachowują swój sportowy charakter, a trasy są atestowane. Zawodnicy, planujący uzyskać wymarzone czasy (a ze względu na porę startu, może być ku temu dogodna okazja) będą mogli skorzystać z pomocy pacemakerów.

Jako pierwsi, o godzinie 2o:30, na trasę wyruszą uczestnicy biegu na 5km, a pół godziny później wystartuje bieg na dystansie 10km.

Każdy może uczcić pamięć Bohaterów

Jednocześnie w tegorocznej edycji Biegu Powstania Warszawskiego może wziąć udział każdy w… dowolnym miejscu w Polsce. Impreza będzie bowiem miała także swoją wirtualną odsłonę tak, by każdy miał możliwość uczczenia rocznicy zrywu z 1944 r., jeżeli nie będzie w stanie zrobić tego fizycznie w stolicy.

Wszyscy uczestnicy startujący wirtualnie będą mieli tydzień na pokonanie wybranego dystansu, ale oczywiście są zaproszeni do tego, by wyruszyć na swój bieg 30 lipca o godz. 20:30, aby połączyć się symbolicznie z uczestnikami biegu w Warszawie. Warto dodać, że uczestnicy biegu wirtualnego również otrzymają medale, a w ramach rywalizacji prowadzone będą klasyfikacje. Zapisy do wirtualnej odsłony wydarzenia rozpoczną się w drugiej połowie czerwca.

Edycja specjalna #BiegamDobrze

Tak, jak w przypadku wielu biegów organizowanych przez Fundację „Maraton Warszawski”, tak również w ramach 31. Biegu Powstania Warszawskiego organizowana będzie unikalna akcja #BiegamDobrze. W ramach tego projektu – zapoczątkowanego w 2015 roku –  biegacze charytatywni zebrali już ponad 7 mln zł na cele dobroczynne.

W tradycyjnej formule uczestnicy imprez Fundacji mogą zapisać się ścieżką charytatywną i uruchomić zbiórkę na rzecz wybranej organizacji dobroczynnej. Ich zaangażowanie w zbieranie środków jest jednocześnie drogą do zdobycia pakietu startowego od wybranego NGO.

Ze względu na szczególny charakter Biegu Powstania Warszawskiego, akcja będzie miała tym razem również wyjątkowe zasady. Cel zbiórek będzie wspólny dla wszystkich – stąd nazwa akcji #BiegamDobrze dla Bohaterów. Będzie to bowiem sposób nie tylko na uczczenie, ale także wymierne wsparcie Powstańców Warszawskich.

Kolejną zmianą w porównaniu do „tradycyjnej” ścieżki #BiegamDobrze, jest to, że w przypadku nadchodzącego wydarzenia zbiórkę będziemy mogli założyć już po zakupieniu pakietu startowego. W tym przypadku akcja nie jest bowiem efektem współpracy z organizacjami dobroczynnymi, a celową inicjatywą organizatorów i uczestników biegu. To po prostu niepowtarzalna szansa na to, by zaangażować się we wspólny szczytny cel i okazać wsparcie Bohaterom Powstania.

Akcja #BiegamDobrze dla Bohaterów rozpocznie się jeszcze w czerwcu, wtedy też opublikowane zostaną wszystkie szczegóły projektu. W inicjatywie wziąć udział będzie mógł każdy posiadacz pakietu startowego. Dla biegaczy charytatywnych organizatorzy szykują też specjalny rodzaj podziękowania za ich zaangażowanie.

– Chociaż Bieg Powstania Warszawskiego już ze względu na sam swój symboliczny wymiar jest wydarzeniem, do którego specjalnie nie trzeba namawiać, to tegoroczna odsłona zapowiada się szczególnie wyjątkowo. Sporo nowych atrakcji, możliwość udziału w wirtualnej odsłonie czy nowy wymiar akcji #BiegamDobrze sprawiają, że ta edycja będzie na pewno różnić się od poprzednich. Jedno pozostanie niezmienne – niezapomniana, unikalna atmosfera, która sprawia, że po prostu nie może Cię zabraknąć na starcie. Zapisz się na 31. Bieg Powstania Warszawskiego i razem z nami uczcij rocznicę tego historycznego wydarzenia i jego Bohaterów – zachęcają organizatorzy.

Liga Mistrzów Warszawy

Bieg Powstania Warszawskiego to druga tegoroczna tura Warszawskiej Triady Biegowej, a także trzeci etap Ligi Mistrzów Warszawy. Oprócz Biegu Konstytucji 3 Maja zaliczane są do niej dotychczas wyniki z 16. Półmaratonu Warszawskiego. W przypadku Ligi rywalizacja prowadzona jest w kategoriach wiekowych, a czasy osiągane przez uczestników przeliczane są na punkty po uwzględnieniu najlepszego wyniku w danym biegu w danej kategorii.

Aby zostać sklasyfikowanym w Lidze Mistrzów Warszawy, należy wziąć udział w co najmniej trzech wliczanych do rywalizacji biegach (16. Półmaratonie Warszawskim, 30. Biegu Konstytucji 3 Maja, 31. Biegu Powstania Warszawskiego, 32. Biegu Niepodległości, 44. Maratonie Warszawskim). Do rezultatu końcowego wliczane będą natomiast cztery najlepiej punktowane występy, dlatego organizatorzy radzą, aby nie odpuszczać żadnej z wymienionych imprez.

Źródło: Fundacja Maraton Warszawski