Ponad 1000 beneficjentów Poland Business Run

32 osoby po mastektomii oraz 105 z niepełnosprawnościami dołączyło w tym roku do beneficjentów biegu charytatywnego Poland Business Run. Łącznie od początku organizacji sztafety biznesowej wsparcie w postaci protez, wózków i środków na rehabilitację trafiło do ponad 1000 osób z całej Polski.

We wrześniu w Poland Business Run 2023 wystartowało 36,4 tys. osób w 5-osobowych firmowych zespołach. Część z nich ścigała się w Krakowie, a reszta wirtualnie z aplikacją. W obu formułach 55% opłaty startowej trafiało na pomoc beneficjentom.

Kompleksowa pomoc

Środki zostały przekazane m.in. na turnusy kompleksowej rehabilitacji po mastektomii i amputacji, podczas których pacjenci korzystali nie tylko ze wsparcia fizjoterapeutów, ale także psychologa, dietetyka i innych specjalistów. Największe dofinansowania można było otrzymać do wózków i protez kończyn, których ceny są bardzo wysokie.

– Co roku podajemy konkretne liczby, publikując nasz Raport Roczny, ale warto pamiętać, że za każdą z nich kryją się ludzkie historie i doświadczenia. Pierwszy kontakt z beneficjentami ma nasz Dział Wsparcia, do którego trafiają wnioski o dofinansowania. Jest ich co roku kilkaset, nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim. W pierwszej kolejności kierujemy wsparcie do najbardziej potrzebujących, ale staramy się też wybierać osoby aktywne, pełne pasji i zdeterminowane, których sama niepełnosprawność nie ogranicza, ale brak protezy czy wózka już tak – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Nowe możliwości

Wśród osób, które otrzymały dofinansowanie dzięki biegaczom w tym roku jest 7-letnia Varvara z Ukrainy. Przez rdzeniowy zanik mięśni dziewczynka od drugiego roku życia porusza się na wózku. Teraz potrzebowała wymiany sprzętu na nowy. Jak tłumaczy mama, wózek to dla jej córki integralna część, co daje jej wolność i niezależność, rzecz, bez której nie pamięta siebie.

– Za każdym razem, gdy zmieniamy wózek, otwieramy dla niej drzwi do nowych możliwości i planów na przyszłość, ponieważ Varvarka jest bardzo ciekawa świata, uwielbia sama odkrywać nowe. Wierzymy, że wszystko jeszcze przed nią – dodaje.

Marzenie o wózku

Wanda ma 56 lat i jest z Pomorza. W wieku 21 lat uległa wypadkowi komunikacyjnemu i doznała złamania kręgosłupa w odcinku piersiowym. Od tej pory porusza się za pomocą wózka.

– Przed wypadkiem byłam nauczycielem przedszkola. Była to nie tylko praca, ale i moja pasja, bo uwielbiałam pracować z dziećmi. Niestety po wypadku musiałam zmienić diametralnie swoje upodobania i życie, więc całą swoją siłę i zaangażowanie przerzuciłam na sport. Były to różne dyscypliny: szermierka, lekkoatletyka (maratony, łucznictwo, rzut oszczepem), tenis ziemny i podnoszenie ciężarów. Brałam udział w zawodach na terenie Polski oraz za granicą. Zanim zdałam prawo jazdy i zakupiłam samochód jeździłam na treningi i zawody środkami komunikacji publicznej lub autostopem, pomimo niedogodności w tamtym okresie w latach 90. – wspomina Wanda.

Po latach intensywnych treningów, Wanda zrezygnowała z uprawiania sportu i została informatyczką. Ukończyła studia na Politechnice Gdańskiej i dziś pracuje w urzędzie gminy. Jej marzeniem było posiadanie aktywnego, indywidualnie dopasowanego wózka, do którego można przymocować przystawkę hybrydową. Otrzymała go dzięki biegaczom!

Pomoc szyta na miarę

Wśród beneficjentów nie zabrakło też czynnych pasjonatów sportu – Michał z Krakowa i Helena z Poznania otrzymali dofinansowania do wózków sportowych do gry w koszykówkę. Nową protezę dostał 41-letni Piotr, reprezentant Polski w pchnięciu kulą na siedząco, a także 5-letni Radek, który mimo amputacji nogi uprawia karate. Wózek aktywny trafił do Roberta z okolic Kłodzka, którego pasją są starty w maratonach, wyścigach kolarskich oraz mistrzostwach na handbike’u.

Dofinansowania do rehabilitacji otrzymały w 2023 roku 32 kobiety po amputacji piersi. Wśród nich jest 34-letnia Ewelina ze Śląska, która dwa lata temu przeszła mastektomię i usunięcie węzłów chłonnych w lewej ręce. Do Fundacji wnioskowała o turnus rehabilitacyjny, który pozwoliłby jej odzyskać sprawność ręki i wrócić do pracy.

Raport Roczny Fundacji Poland Business Run można znaleźć tutaj: bit.ly/raport-pbr-2023.

Źródło: Poland Business Run