Chicago Marathon 2024. Ponad 120 tysięcy chętnych do startu

Organizatorzy Bank of America Chicago Marathon poinformowali, że chęć udziału w przyszłorocznej edycji biegu zaplanowanego na 13 października zgłosiło ponad 120 tysięcy biegaczy z całego świata. O przyznaniu części miejsc zdecyduje loteria, której wyniki zostaną ogłoszone jeszcze dzisiaj. Łącznie w maratonie wystartuje ponad 50 tysięcy osób. 

Chicago Marathon trafił na nagłówki mediów całym świecie w październiku, gdy Kelvin Kiptum na trasie tego biegu ustanowił rewelacyjny rekord świata 2:00:35. Kenijczyk został tym samym pierwszym człowiekiem, który pokonał maraton w czasie poniżej 2:01 na oficjalnych zawodach. Ten wyczyn musiał zwrócić uwagę fanów biegania z całego świata, którzy marzą o biciu własnych rekordów życiowych. Prawdopodobnie przełożyło się to na wielkie zainteresowanie przyszłoroczną edycją imprezy.

Dla wszystkich miejsc nie wystarczy

Do loterii zgłosiło się ponad 120 tysięcy chętnych, a wylosowani szczęśliwcy dołączą do biegaczy, którzy już są pewni startu w Chicago. Mowa tutaj m.in. o zawodnikach, którzy dostali się na listę z czasowymi minimami w trakcie czterotygodniowego okna aplikacyjnego (16 października – 17 listopada), a także osobach, które wykupiły pakiety za pośrednictwem tour operatorów.

Osobną kategorię uczestników stanowią biegacze charytatywni, którzy po zebraniu określonej kwoty na szczytny cel otrzymują pakiety od organizacji pozarządowych. Od 2002 roku program charytatywny wygenerował ponad 322 miliony dolarów na cele lokalne, krajowe i globalne. W 2023 roku uczestnicy zebrali 30,4 miliona dolarów, najwyższą sumę w historii wydarzenia.

– Bank of America Chicago Marathon w 2023 roku był rekordowy pod każdym względem – od historycznych wyników elity i licznych rekordów życiowych, po rekord frekwencji i zbiórek charytatywnych – podkreślił Carey Pinkowski, dyrektor maratonu.

fot. Bank of America Chicago Marathon/Kevin Morris

Pozostaje ścieżka charytatywna

Biegacze, którzy nie otrzymają w losowaniu miejsca na maraton w 2024 roku, mogą wciąż wybrać ścieżkę charytatywną.  Program charytatywny Bank of America Chicago Marathon obejmuje 200 organizacji non-profit zbierających fundusze związane m.in. z edukacją, rozwojem młodzieży, opieką zdrowotną i usługami społecznymi.

Osoby, które rejestrują się w ramach tej ścieżki, muszą zebrać minimum 1 750 dolarów. Pełna lista oficjalnych organizacji charytatywnych i informacje na temat zasad rejestracji dostępna jest na stronie chicagomarathon.com/charity

Chicago Marathon to jeden z sześciu biegów wchodzących w skład prestiżowego cyklu Abbott World Marathon Majors. Należą do niego jeszcze maratony w Tokio, Bostonie, Londynie, Berlinie i Nowym Jorku.

Źródło: Bank of America Chicago Marathon, red

fot. w nagłówku Bank of America Chicago Marathon/Kevin Morris