Wraca Gdynia Półmaraton! Nowa data imprezy

Po czteroletniej przerwie do kalendarza biegowego powróci Gdynia Półmaraton. To impreza, której rozwój na początku 2020 roku zatrzymał wybuch pandemii koronawirusa. Organizatorzy wracają ze świeżym pomysłem na bieg i całkiem nowym terminem – 18 maja 2024 roku. Zapisy na półmaraton ruszą po Nowym Roku.

Na stronie internetowej Gdynia Półmaratonu został umieszczony zegar, który odlicza czas pozostały do startu zapisów (2 stycznia 2024). Aktualnie licznik wskazuje zatem 21 dni. Wkrótce mamy poznać szczegółowe informacje na temat imprezy.

Już wiadomo, że bieg zostanie przeniesiony z marca i odbędzie się w sobotę, 18 maja. Biorąc pod uwagę wysokie temperatury, jakie panują w maju niewykluczone, że zawody będą miały formułę biegu nocnego.

Gdynia Półmaraton – co to za bieg?

Historia Gdynia Półmaratonu rozpoczęła się w 2016 roku. Bieg cieszył się sporym zainteresowaniem. Ostatnia masowa edycja wydarzenia zorganizowana w 2019 roku zgromadziła ponad 6,2 tysiąca zawodników.

W 2017 roku Gdynia otrzymała prawo do organizacji mistrzostw świata w półmaratonie. Kontroferty złożyły Bogota i Kijów, ale światowa federacja lekkiej atletyki uznała, że imprezę tej rangi najlepiej zorganizują w Trójmieście. Datę zawodów pierwotnie wyznaczono na 29 marca 2020 roku.

W ramach imprezy organizatorzy zaplanowali bieg masowy oraz bieg elity, którego stawką były medale mistrzostw świata. Tempo zapisów na mistrzowski bieg masowy w Gdyni przeszło najśmielsze oczekiwania. Na początku 2020 roku na listach startowych półmaratonu było już ponad 27 tysięcy uczestników, najwięcej w historii polskiej lekkiej atletyki. Na kilka tygodni przed biegiem jednak wybuchła pandemia COVID-19 i ostatecznie bieg został odwołany.

Rekordowe mistrzostwa

6 marca 2020 roku władze World Athletics, po konsultacjach z samorządem Gdyni, podjęły decyzję o przeniesieniu zawodów na 17 października 2020 roku. Odbył się wtedy wyłącznie bieg elity na nieco ponad 5-kilometrowej pętli, którą zawodnicy pokonywali cztery razy. Meta zawodów ustawiona została na Plaży Miejskiej. Tytuły mistrzów świata w półmaratonie wywalczyli Ugandyjczyk Jacob Kiplimo z rekordem mistrzostw 58:49 oraz Kenijka Peres Jepchirchir, która ustanowiła rekord świata 1:05:16.

Powody do radości mieli również Polacy, bo Krystian Zalewski pobił 20-letni rekord kraju Piotra Gładkiego finiszując z czasem 1:01:32.

red

fot. Sportografia.pl