21. Cracovia Maraton z nową datą? W tle wybory samorządowe

– W przypadku formalnego wyznaczenia wyborów samorządowych w Polsce na 7 i 21 kwietnia, przeniesiemy 21. Cracovia Maraton na 14 kwietnia – poinformowali dzisiaj organizatorzy biegu w specjalnym komunikacie. Na datę wiosennych wyborów z niecierpliwością czekają również organizatorzy maratonu w Łodzi zaplanowanego na pierwszą niedzielę kwietnia.

Zgodnie z kodeksem wyborczym, wybory samorządowe muszą się odbyć między 31 marca a 23 kwietnia 2024 roku. 31 marca przypada Wielkanoc, ten termin nie wchodzi więc w rachubę. Oznacza to, że wiosną do urn Polacy mogą pójść 7 kwietnia, 14 kwietnia lub 21 kwietnia. Podane terminy dotyczą pierwszej tury, druga zostanie zorganizowana dwa tygodnie później.

Cracovia Maraton tydzień wcześniej?

Coraz więcej wskazuje na to, że wybory samorządowe odbędą się 7 i 21 kwietnia. Właśnie takie daty na początku grudnia wskazał Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, a kilka dni temu o tych samych terminach na konferencji prasowej mówił premier Donald Tusk.

Jeśli wybory faktycznie odbędą się w pierwszą  i trzecią niedzielę kwietnia, to będzie to oznaczało prawdziwą rewolucję w biegowym kalendarzu. Planowana data drugiej tury głosowania pokrywa się z terminem 21. Cracovia Maratonu, którego organizatorzy wydali dzisiaj specjalne oświadczenie.

fot. Szymon Gruchalski/ ZIS

– W odpowiedzi na liczne pytania i w związku z przedłużającym się oczekiwaniem na formalne ogłoszenie przez Prezesa Rady Ministrów terminu tegorocznych wyborów samorządowych w Polsce, podjęliśmy decyzję, że jeżeli wybory wyznaczone zostaną na 7 kwietnia (I tura) i 21 kwietnia (II tura) – aby w dniu głosowania nikomu nie utrudnić dostępu do lokalu wyborczego – przeniesiemy 21. Cracovia Maraton na 14 kwietnia 2024 roku – poinformowali dzisiaj organizatorzy 21. Cracovia Maratonu.

Na liście startowej krakowskiego biegu jest aktualnie ponad 3 tysiące zawodników. Część z nich zdążyło już zarezerwować i opłacić noclegi, a także zaplanować wyjazd na imprezę. Organizatorzy zapowiadają, że po oficjalnym ogłoszeniu terminu wyborów samorządowych, niezwłocznie przekażą dalsze informacje i instrukcje związane z możliwością ewentualnej rezygnacji z udziału w biegu w nowym terminie oraz zwrotu opłaty startowej.

Maraton Łódź trzy tygodnie póżniej?

Na decyzję w sprawie terminu wyborów samorządowych z niecierpliwością czekają także organizatorzy Maratonu Łódź zaplanowanego na 7 kwietnia. W listopadzie  otrzymali od Polskiego Związku Lekkiej Atletyki prawa do organizacji mistrzostw kraju w maratonie. Oznacza to, że na starcie tego biegu stanąć ma polska czołówka zawodników walczących o przepustki na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

– Informujemy, że jeśli wybory samorządowe na terenie Polski zostaną ogłoszone i ich termin zostanie wyznaczony na dzień 7 kwietnia 2024, będziemy zmuszeni zmienić datę imprezy DOZ Maraton Łódź na 26-28 kwietnia 2024 – podali w oświadczeniu pod koniec grudnia organizatorzy łódzkiego biegu.

Okno kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu zamknie się 30 kwietnia, zatem nowa data Maratonu Łódź wciąż wchodzi w grę jako termin mistrzostw kraju. Jednak końcówka kwietnia to większe ryzyko wyższych temperatur i dla zawodników naprawdę ostatnia szansa, aby wywalczyć minimum.

Poznań Maraton też był przełożony

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wybory parlamentarne wymusiły przeniesienie 22. Poznań Maratonu z 15 października na 22 października. Impreza wyłoniła mistrzów kraju, którymi zostali Adam Nowicki i Monika Jackiewicz.

red

fot. w nagłówku Szymon Gruchalski/ ZIS