Ostatnie dwa tygodnie zapisów na Mistrzostwa Europy w Maratonie Masters

Mastersi zmierzą się po raz czternasty w Halowych Mistrzostwach Europy, które za dwa miesiące rozpoczną się w Toruniu. Ostatniego dnia imprezy odbędą się Mistrzostwa Europy w Maratonie Masters. Czas zapisów na ten bieg kończy się 4 lutego, a dotychczas zarejestrowało się ponad 900 zawodników. Reprezentacja Polski będzie silna, bo na dziś liczy około 250 osób.

Uroczyste otwarcie Halowych Mistrzostwach Europy odbędzie się 16 marca, a ceremonia otwarcia będzie miała szczególną oprawę. Każdy reprezentant będzie miał na sobie strój kadry, a w ręce flagę narodową. Organizatorzy spodziewają się, że w imprezie weźmie udział  4 tysięcy zawodników w wieku 35+.

Medale zostaną rozdane w biegach na 60, 200, 400, 800, 1500 i 3000 m, a także w biegu płotkarskim na 60 m. Zaplanowano także chód sportowy na dystansie 3000 m, uliczny chód na 5 km oraz, niezwykle ważny dla całej społeczności mastersów, prestiżowy i odbywający się w świetnej obsadzie maraton. Do tego kibice będą mogli podziwiać zawodników rywalizujących w skoku wzwyż, skoku o tyczce, skoku w dal, trójskoku, pchnięciu kulą, rzucie ciężarkiem, rzucie dyskiem, rzucie młotem, rzucie oszczepem, pięcioboju, sztafecie 4×200 metrów, sztafecie 4×200 metrów mix oraz w biegach przełajowych na 6 i 8 km.

Przewidziano atrakcyjne nagrody. Wygrana w kategorii open to 500 euro, drugie miejsce to 300 euro, a trzecie 200 euro. Już teraz udział w imprezie zapowiedziało 10 olimpijczyków m.in. Wanda Panfil, Robert Korzeniowski i Sebastian Chmara. W Arenie Toruń mają także wystartować wiceministrowie sportu Ireneusz Raś i Piotr Borys.

Na ile km ten maraton?

– Sto lat temu z Płutowa koło Chełmna do Torunia odbył się pierwszy bieg długodystansowy w Polsce. Choć było to tylko 37,5 km, to często uważa się ten bieg za pierwszy maraton. Kolejny miał miejsce dopiero w listopadzie 1924 roku w Rembertowie. Dodatkowo był to także jeden z pierwszych biegów długodystansowych w Europie. I z tej okazji władze europejskie przyznały nam prawo do organizacji edycji specjalnej Mistrzostw Europy w Maratonie Masters, która odbędzie się w ostatnim dniu całego wydarzenia, czyli 23 marca 2024 roku – przyznaje szef mastersów Wacław Krankowski.

Czas nagli, bo na maraton w ramach HME zapisać się można tylko do 4 lutego. W zawodach mogą wziąć udział mężczyźni i kobiety urodzeni 17 marca 1989 r. lub wcześniej, którzy są sprawni fizycznie. Wyjątkiem jest tylko start w maratonie w kategorii open, w którym może wziąć udział każdy zawodnik urodzony 17 marca 2006 r. lub wcześniej.

Opłata startowa w Mistrzostwach Europy w Maratonie wynosi 65 euro, a w  Halowych Mistrzostwach Europy 60 euro za pierwszą konkurencję i po 35 euro za każdą następną. Ilość konkurencji jest dowolna. Obydwa wydarzenia sportowe masters mają charakter otwarty.  Mogą w nich wystartować również zawodnicy spoza Europy, ale o medale zawalczą tylko Europejczycy. Wszystkie informacje i zapisy do startu w obu wydarzeniach dostępne są na stronie internetowej emaci2024.com.

– Bardzo się cieszę, iż w Toruniu odbędą się dwa tak poważne wydarzenia lekkoatletyczne dla mastersów. Serdecznie zapraszam na Kujawy i Pomorze, do Torunia, stolicy lekkiej atletyki masters. Gorąco zachęcam do startu w mistrzostwach. Sam zacząłem jakiś czas temu bawić się w biegi długie czy triathlon i wiem, jaka to wielka przyjemność – mówi Sebastian Chmara, były znakomity lekkoatleta i ambasador toruńskich mistrzostw Europy.

Organizację mistrzostw w Toruniu wspierają firmy Aniro i TZMO S.A., a partnerami obu imprez są Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz miasto Toruń.

Źródło: KPZLA