Weekendowe biegi CITY TRAIL pod znakiem mrozu i śniegu

W weekend, 6-7 stycznia na przełajowe trasy wrócili biegacze startujący w przełajowym cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Miastami, które rozpoczęły bieganie w 2024 roku były Warszawa i Bydgoszcz. Zawody odbyły się w zimowej aurze – mróz oraz śnieg na ścieżkach nie przeszkadzały biegaczom – a wręcz przeciwnie – w przed- i pobiegowych rozmowach słychać było zadowolenie.

Warszawa

Na mecie sobotniego biegu zameldowało się 597 osób. W zawodach dziecięco-młodzieżowych pobiegło 240 młodych sportowców. W biegu głównym na dystansie 5 km najszybszym okazał się Krzysztof Wasiewicz, z czasem 15:36. Drugie miejsce zajął Artur Jabłoński (15:57), a trzeci był Bartłomiej Falkowski (16:05).

Wśród kobiet najszybszą była – po raz drugi w sezonie – Anna Bańkowska. Jej wynik to 16:36, a to oznacza że do rekordu trasy zabrakło zaledwie 5 sekund!

– Warunki zdecydowanie nie sprzyjały szybkiemu bieganiu, bo było ślisko i zimno. Założyłam kolce, ale na trasie w Lesie Młociny nie jest to super rozwiązanie, ponieważ mamy fragment chodnika. Tak czy siak było to mniejsze zło, bo w klasycznych butach startowych nie miałabym żadnej przyczepności. Jestem jeszcze w początkowej fazie przygotowań do sezonu, więc na pewno nie jest to szczyt moich możliwości. Teraz czas na zgrupowanie w cieplejszym klimacie i porządną, maratońską pracę treningową – mówi Anna Bańkowska, zwyciężczyni sobotniego biegu w Lesie Młociny.

Drugą lokatę wywalczyła Emilia Mazek (17:43), a trzecia była Elżbieta Glinka (18:51).

W klasyfikacji generalnej nadal wiele może się wydarzyć. Wśród mężczyzn po jednym zwycięstwie mają: Mariusz Giżyński, Rafał Gontarczyk i Krzysztof Wasiewicz. Wśród kobiet sytuacja wygląda nieco inaczej, bo Anna Bańkowska wygrał już dwa razy. Jedno zwycięstwo odnotowała Katarzyna Napiórkowska.

Czwarte zawody sezonu 2023/2024 w Warszawie są zaplanowany na 10 lutego 2024.

Bydgoszcz

„Jest zima, musi byc zimno!” – z takiego założenia wyszło 454 uczestników niedzielnej przełajowej „piątki” w Bydgoszczy. Kilka stopni poniżej zera oraz śnieg pokrywający ścieżki nie były przeszkodą również dla najmłodszych uczestników wydarzenia – w biegach CITY TRAIL Junior pobiegło 107 młodych sportowców.

W biegu głównym na dystansie 5 km najszybszym okazał się Krzysztof Gosiewski, z czasem 15:36. Drugie miejsce zajął Mateusz Kaczmarek (15:45), a trzeci był Jędrzej Poczwardowski (15:46). Wśród kobiet najszybszą był Aleksandra Karolczuk, z czasem 18:36.

– Warunki były ciężkie. Temperatura nagle spadła, co jest lekkim szokiem dla organizmu. Na pewno lód na pierwszym i końcowym odcinku trasy był sporym wyznaniem. Część w lesie bardzo przyjemna, bo śniegu nie nasypało dużo. Ja, na szczęście, trasę pokonywałam w kolcach, więc nie musiałam się martwić o przyczepność na zakrętach, czy lodzie. Bieganie zimą ma swój klimat. Dzisiejsza pogoda bardzo ładnie wygląda zza okna, ale dłuższy kontakt z taką temperaturą nie przychodzi mi łatwo – mówi Aleksandra Karolczuk, zwyciężczyni niedzielnego biegu w bydgoskim Myślęcinku.

Drugą lokatę wywalczyła Weronika Janeczek (18:52), a trzecia była Weronika Płatek (18:54).

W klasyfikacji generalnej nadal wiele może się wydarzyć. Wśród mężczyzn dwa zwycięstwa ma na koncie Krzysztof Gosiewski, a jeden raz wygrał Maciej Megier. Wśród kobiet sytuacja wygląda nieco inaczej, bo każdy z dotychczas rozegranych biegów wygrała inna zawodniczka – a są to: Julia Koralewska, Weronika Janeczek oraz cytowana powyżej Aleksandra Karolczuk.
Czwarty bieg sezonu 2023/2024 w Bydgoszczy jest zaplanowany na 11 lutego 2024.

Czas na Lublin, Olsztyn, Łódź i Trójmiasto

Cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden odbywa się w dziesięciu miastach. Kolejne zawody zaplanowano na sobotę, 13 stycznia w Lublinie i Olsztynie oraz niedzielę, 14 stycznia – w Łodzi i Trójmieście. Warto pamiętać, że aby ukończyć cykl Grand Prix, a zatem otrzymać pamiątkowy medal i walczyć o jak najwyższe miejsce w klasyfikacji generalnej lub wiekowej należy pobiec minimum 3 razy (do „generalki” liczą się 3 najlepsze biegi).

Źródło: Fundacja Krok do Natury