Kelvin Kiptum chce złamać 2 godziny w maratonie. Ma nowego sponsora

Wczoraj w Paryżu rekordzista świata w maratonie Kelvin Kiptum potwierdził, że 14 kwietnia w Rotterdamie podejmie próbę pokonania królewskiego dystansu w czasie poniżej 2 godzin. Jednocześnie Kenijczyk przedstawił swojego nowego technologicznego partnera, którym została chińska marka Amazfit.

Kenijski dynamit

Kelvin Kiptum to obecnie najgorętsze nazwisko w świecie maratonu. Po raz pierwszy o Kenijczyku usłyszeliśmy w grudniu 2022 roku, gdy w debiucie wygrał bieg w Walencji z czasem 2:01:53. Był to wtedy wynik numer trzy na światowej liście all-time. Nie minęły 4 miesiące, a 23-letni biegacz zwyciężył kolejny maraton, tym razem w Londynie. Na mecie cieszył się z jeszcze lepszego czasu – 2:01:25, który dawał mu pozycję numer dwa w tabelach.

Wreszcie przyszedł październikowy bieg w Chicago, który Kiptum wygrał z wynikiem 2:00:35 i zdetronizował Eliuda Kipchoge, dotychczasowego króla maratonu. Progres młodego Kenijczyka jest niezwykły. W niespełna rok od debiutu wyśrubował rekord świata i przez ekspertów wskazywany jest jako biegacz, który jako pierwszy człowiek w historii złamie dwie godziny w oficjalnym biegu maratońskim poprowadzonym na regulaminowej trasie.

Wczoraj na konferencji prasowej w Paryżu Kelvin Kiptum poinformował, że podjął współpracę z marką Amazfit i potwierdził, że 14 kwietnia w Rotterdamie zamierza pobiec maraton w czasie poniżej 2 godzin.

– Moim celem w Rotterdamie jest złamanie 2 godzin w maratonie, a na igrzyskach w Paryżu wywalczenie złota – powiedział wczoraj Kelvin Kiptum.

Podczas treningów i zawodów Kenijczyk będzie korzystać ze sportowego smartwatcha Amazfit Cheetah Pro, a także pierścienia Amazfit Helio Ring wyposażonego w specjalne czujniki monitorujące m.in. procesy regeneracyjne w trakcie snu. Dzięki temu zawodnik i jego sztab będą mogli na bieżąco śledzić poziom zmęczenia fizycznego i psychicznego.

Marka Amazfit powstała z myślą o ludziach, którzy stawiają na aktywny i zdrowy tryb życia. Oferuje m.in. inteligentne zegarki i opaski do codziennego użytku i specjalistycznego treningu. W latach 2021-2022 marka była sponsorem imprez Fundacji „Maraton Warszawski”.

Szybki Rotterdam

NN Rotterdam Marathon odbędzie się 14 kwietnia. Jego trasa jest szybka, a w przeszłości padały na niej rekordy świata. Trzeba jednak przyznać, że było to naprawdę dawno temu, bo ostatni taki wynik padł tutaj 26 lat temu. Autorką rekordu była Tegla Loroupe, która finiszowała z czasem 2:20:47. Męski rekord świata z Rotterdamu pochodzi z 1988 roku i wynosił wtedy 2:06:50.

Bieg w Rotterdamie to największy maraton w Holandii cieszący sie wielkim zainteresowaniem biegaczy. Od kilku miesięcy jest wyprzedany. Do mety ubiegłorocznej edycji dotarło prawie 17 tysięcy zawodników.

Źródło: Zepp, red