Mohamed Katir odpocznie od sportu dwa lata

Jak poinformowała dzisiaj (16 lutego) zwalczająca doping w lekkiej atletyce agencja Athletics Integrity Unit (AIU) hiszpański biegacz Mohamed Katir przyznał się do naruszenia przepisów antydopingowych i otrzymał karę zawieszenia na dwa lata.

Katir przyznał się do trzech nieudanych zgłoszeń pobytu w ciągu 12 miesięcy. Konkretnie chodzi o daty 28 lutego, 3 kwietnia i 10 października 2023 roku.

Zawodnik zaakceptował jednocześnie wynikające z tego konsekwencje, które obejmują dwuletnie zawieszenie liczone od 7 lutego 2024 roku. Kara 25-letniego zawodnika zakończy się 6 lutego 2026 roku. Oznacza to, że wicemistrza świata na 5000 metrów nie weźmie udziału ani w sierpniowych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, ani w przyszłorocznych lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Tokio.

Poza tym anulowane zostały wszystkie wyniki Katira uzyskane po 10 października 2023 roku. W konsekwencji Hiszpan będzie zmuszony zwrócić nagrody pieniężne, które otrzymał z tytułu odniesionych sukcesów.

Komentując zawieszenie Katira, szef AIU, Brett Clothier, podkreślił znaczenie zgłoszeń pobytu w niezapowiedzianych testach poza zawodami dla elitarnych sportowców w roku olimpijskim.

– Bez dokładnych informacji o pobycie, organizacje przeciwdziałające dopingu nie mogą właściwie przeprowadzać niezapowiedzianych testów poza zawodami, które są kluczem do wychwycenia każdego, kto stosuje doping, próbując uzyskać nieuczciwą przewagę – wyjaśnił Clothier.

Źródło: AIU

fot. w nagłówku Depositphotos.com